Instalki.pl » Aktualności » Software » Nie aktualizuj BIOS dla swojej płyty AMD. Najpierw to przeczytaj
Wtorek, 22 Luty 2022 12:27, Wpisany przez Maksym Słomski
problem z bios
Nie jest dobrze.

Producenci płyt głównych często ostrzegają, aby aktualizować BIOS tylko wtedy, jeśli doświadcza się nieprawidłowego ich działania. W tym kontekście przestrzegamy przed instalowaniem najnowszego firmware AGESA ComboAM4v2 1.2.0.5 BIOS, przeznaczonego dla procesorów AMD Ryzen, Athlon oraz Ryzen APU oraz płyt głównych z podstawką AM4. Przynosi ono wiele złego w zakresie wydajności.

Uwaga na nowy BIOS od AMD


Coś poszło nie tak i nowe firmware pogarsza wydajność procesorów i APU marki AMD. Co więcej, redukuje potencjał podkręcania niektórych układów. Złe wieści polegają na tym, że po zainstalowaniu aktualizacji nie da się zrobić nic, aby ją odinstalować i przywrócić poprzednie firmware. Pocieszające są takie, że usterki nie dotykają absolutnie każdego.

O problemach z nową aktualizacją BIOS-u jest głośno w całym Internecie. Pechowcy, którzy zainstalowali AGESA ComboAM4v2 1.2.0.5 doświadczają spadków taktowania rdzeni od 100 do 150 MHz. Podobno łatka redukuje potencjał OC, ogranicza liczbę funkcji w menu CBS/PBO, wywołuje problemy z wydajnością z CCX i powoduje większą liczbę błędów WHEA-19 po overclockingu.

Niektórzy producenci sprzętu zdecydowali się nie udostępniać poprawki w obliczu krytyki, jaka spadła na nią w sieci. Inni natomiast postanowili ją wydać. Problemy mogą dotykać m.in. osób korzystających z płyt MSI, Gigabyte i Biostar.

Dla własnego bezpieczeństwa lepiej wstrzymać się z instalacją i poczekać na rozwiązanie błędów.

Źródło: Reddit, Computerbase