Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft: nie cieszcie się zanadto z wszystkich nowości w Windows 11
Poniedziałek, 21 Luty 2022 14:12, Wpisany przez Anna Borzęcka
win11-eksperymenty
Na tym etapie nowości te są eksperymentami.

W kanale Dev programu Windows Insider Windows 11 regularnie otrzymuje nowe, ciekawe funkcje i ulepszenia. Ba, ostatnio to wydanie systemu dostało wręcz gigantyczną poprawkę, wprowadzającą foldery aplikacji w menu Start, przeciąganie i upuszczanie plików na pasek zadań oraz wiele innych zmian. Microsoft przypomina jednak, że niekoniecznie każda z tych nowości trafi ostatecznie do stabilnej wersji Windows 11.

Los eksperymentalnych funkcji Windows


Wspomniana poprawka, czyli kompilacja Windows 11 Insider Preview Build 22557,nwydana w ramach gałęzi programistycznej Nickel Release, była sporym zaskoczeniem. Zawiera ona bowiem tyle zmian, że wręcz trudno się w nich odnaleźć. Poza wspomnianą obsługą w menu Start i przeciąganiem i upuszczaniem plików na pasek zadań wprowadziła ona bowiem obsługę napisów na żywo, nowe opcje prywatności, odświeżone środowisko Focus Assist (od teraz Focus), możliwość przypinania do menu szybkiego dostępu plików, kartę OneDrive do eksploratora plików, podgląd plików graficznych znajdujących się w folderach, nowy Menedżer Zadań i nie tylko.

menedzer
Nowy Menedżer Zadań w Windows 11 Insider Preview Build 22557. | Źródło: Microsoft

Zapewne wiele spośród tych wymienionych funkcji stanie się częścią stabilnego wydania Windows 11. Nie wiadomo jednak, czy ten los spotka każdą z nich. To dlatego, że na etapie testów w kanale Dev każda z nich jest eksperymentem, którego rezultaty mogą być pozytywne lub nie.

„Kanał Dev otrzymuje kompilacje, które reprezentują długotrwałą pracę naszych inżynierów z funkcjami i doświadczeniami, które mogą nigdy nie zostać wydane. To dlatego, że testujemy różne koncepcje i zbieramy na ich temat opinie. Należy pamiętać, że kompilacje, które udostępniamy w kanale Dev, nie powinny być postrzegane jako dopasowane do żadnego konkretnego wydania systemu Windows, a zawarte w nich funkcje mogą z czasem ulec zmianie, zostać usunięte lub zastąpione w kompilacjach Insider, a nawet nigdy nie zostać wydane poza programem Windows Insider i udostępnione przeciętnym użytkownikom.”, wyjaśnia Microsoft. „Nie zawsze są to kompilacje stabilne, a czasami pojawiają się problemy, które blokują kluczowe czynności lub wymagają obejścia.”

Czy jakakolwiek z funkcji wprowadzonych do Windows 11 w kanale Dev przez aktualizację Preview Build 22557 ma niemal 100% szans na trafienie do kanału Beta, a potem do stabilnego wydania Windows 11? Biorąc pod uwagę to, jak bardzo użytkownicy pragną, aby znane z Windows 10 funkcje przenoszenia i upuszczania plików na pasek zadań oraz obsługi folderów w menu Start wróciły w Windows 11, podejrzewam, że te właśnie funkcje niemal na pewno wyjdą poza kanał Dev.

menu-start-folder
Obsługa folderów w menu Start w Windows 11 Insider Preview Build 22557. | Źródło: Microsoft

Wiele z funkcji dodanych do Windows 11 w ostatniej kompilacji w kanale Dev zapewne zadebiutuje w stabilnej wersji Windows 11 wraz z aktualizacją 22H2, znaną jako Sun Valley 2. Sun Valley 2 powinna doczekać się premiery jeszcze latem tego roku.

Windows 11 – jak zainstalować?


Jak zwykle warto przypomnieć, że Windows 11 jest udostępniany użytkownikom Windows 10 w formie bezpłatnej aktualizacji. Bardzo możliwe, że możesz już zaktualizować swój komputer z Windows 10 do Windows 11 za pośrednictwem usługi Windows 11. Jeśli tak jednak nie jest, na dokonanie aktualizacji pozwoli Ci asystent aktualizacji systemu Windows 11. W ostateczności przeprowadź czystą instalację systemu, wykorzystując program Windows 11 Media Creation Tool.Istotne jest, (a w niektórych przypadkach nawet wymagane przez Microsoft) abyś przed instalacją Windows 11 na komputerze sprawdził, czy ten spełnia wymagania systemu. Pozwoli Ci na to aplikacja PC Health Check. Microsoft ostrzega, by nie przeprowadzać instalacji na niewspieranych konfiguracjach sprzętowych ze względu na potencjalne błędy.

Źródło: Microsoft, fot. tyt. mat. własne