Instalki.pl » Aktualności » Software » Opera 84 zadebiutowała z nową przydatną funkcją
Poniedziałek, 21 Luty 2022 12:44, Wpisany przez Anna Borzęcka
opera-84
Funkcją poprawiającą bezpieczeństwo.

Choć Opera nie należy do najpopularniejszych przeglądarek na rynku, i ona regularnie otrzymuje znaczące ulepszenia. Od niedawna Opera wspiera na przykład adresy URL wykorzystujące wyłącznie emoji. Teraz przeglądarka ta otrzymała z kolei dużą aktualizację – aktualizację do wersji 84 – która wprowadziła istotną funkcję poprawiającą bezpieczeństwo.

Opera 84 i ochrona schowka


Wspomnianą istotną funkcją, będącą najważniejszą nowością w Operze 84, jest ochrona schowka, znana jako Paste protection (ang. ochrona wklejania). Dzięki niej Opera monitoruje treści, które skopiowałeś (a które w związku z tym znalazły się w schowku) i upewnia się, że nic ich nie zmodyfikuje. Mówiąc nic, mam na myśli złośliwe oprogramowanie, czy jakiekolwiek aplikacje firm trzecich.

Nowa funkcja udostępniona w Operze ma sens, gdyż malware, o istnieniu którego możesz nie mieć pojęcia, może mieć oko na Twój schowek. Złośliwa aplikacja jest w stanie na przykład zmienić numer konta, który skopiowałeś, abyś dokonał przelewu na inne konto niż docelowe. Ochrona schowka ma temu zapobiegać.

paste-protection
Funkcja Paste Protection chroni w Opera 84 zawartość schowka. | Źródło: Opera

„Opera 84 właśnie uczyniła przeglądanie i płatności online jeszcze bezpieczniejszymi dzięki naszej nowej funkcji Paste Protection. Za każdym razem gdy kopiujesz i wklejasz jakiekolwiek poufne dane, takie jak numer karty kredytowej lub identyfikator portfela kryptowalutowego, ryzykujesz, że te zostaną przejęte i zmodyfikowane przez hakerów, którzy chcą, aby Twoje pieniądze wylądowały na ich kontach.”, informuje Opera.

„Paste Protection Cię przed tym chroni. Gdy kopiujesz poufne dane w przeglądarce Opera, te przez pewien czas są monitorowane pod kątem zmian, dopóki ich gdzieś nie wkleisz. Jeśli dane zostaną zmienione przez zewnętrzną aplikację, zostanie wyświetlone ostrzeżenie.”, czytamy.

Funkcja Paste Protection jest dostępna na wszystkich platformach wspieranych przez przeglądarkę Opera – Windows, Linux i macOS. Oczywiście, Opera 84 wprowadziła też szereg innych ulepszeń i poprawki błędów, a więc naprawdę warto swoją przeglądarkę zaktualizować. Pełną listę zmian znajdziesz pod tym adresem.

Opera 84 - pobieranie


Rzecz jasna, przeglądarkę Opera pobierzesz z naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Opera, fot. tyt. Opera