Instalki.pl » Aktualności » Software » Historyczne zmiany w GG. Kultowy komunikator z płatnym abonamentem
Piątek, 18 Luty 2022 09:42, Wpisany przez Maksym Słomski
gg premium 2
GG Premium.

Chyba nikomu nie muszę tłumaczyć tego, czym jest komunikator Gadu-Gadu. Jeden z kultowych programów z przełomu lat 90' i 00' wydano pierwotnie 15 sierpnia 2000 roku, a na jego punkcie błyskawicznie oszalała cała Polska. Lekki i przyjemny w obsłudze stał się podstawowym internetowym narzędziem komunikacyjnym mnóstwa Polaków. Ewoluował w nieco dziwną stronę i nie wytrzymał konkurencji ze strony Facebooka i Messengera, przez co dziś pozostaje w cieniu większości innych rozwiązań. GG szuka teraz sposobów na utrzymanie się na rynku, czego wyrazem jest przejście z modelu darmowego na model freemium. To nie żart.

gadu gadu 2007
Gadu-Gadu w 2007 roku. Pamiętam ten dzień, jakby to było wczoraj. Na pasku StarCraft: Brood War | Źródło: mat. własne

GG z płatną subskrypcją. Czym jest GG Premium?


Na blogu Komunikatora GG ukazał się długi i gorzki wpis o spadku popularności komunikatora i poszukiwaniu metod na podtrzymanie go przy istnieniu. Chodzi oczywiście o pieniądze. Twórcy podsumowują to, co zrobili przez ostatnie cztery lata od dnia, w którym przejęli do niego prawa. Lista jest rozległa, jednakże jej podsumowanie stanowią słowa: rozczarowanie i trudności.

Zobacz też: Gadu-Gadu ma już 20 lat. To pierwszy komunikator wielu Polaków

Twórcy mówią, że technologia komunikatora GG pochodzi jeszcze z czasów Gadu-Gadu i jest przestarzała. Przeszkodę w rozwoju stanowi brak środków na rozwój. Te właściciele GG chcą pozyskać od garstki osób korzystających z aplikacji. W związku z tym ogłoszono zmianę modelu biznesowego na freemium i wprowadzenie płatnych kont GG Premium.

"Dotychczasowe przychody z GG, po uwzględnieniu (rosnących) kosztów utrzymania serwisu, są niestety obecnie niewystarczające. To oznacza, że przyszłość komunikatora jest zagrożona. Jak wiele innych firm, my także musimy zmagać się z inflacją i rosnącymi kosztami. Nie chcemy redukować kosztów utrzymania, obniżając jednocześnie niezawodność działania komunikatora, stąd konieczność zmiany modelu biznesowego na model freemium" - głosi komunikat.

Czytaj także: Kultowe programy z lat 90' i 00', które odeszły lub odchodzą w niepamięć

Co oferuje GG Premium? Z jakich kont skorzystają użytkownicy GG?


Konto standardowe GG zaoferuje wszystkie dotychczasowe funkcje za darmo. Konto GG Premium w cenie 4,90 zł z VAT za 1 miesiąc zaoferuje kilka dodatkowych korzyści:

  • GG bez reklam na każdym urządzeniu, na jakim się zalogujesz do GG
  • Zwiększenie miejsca na zdjęcia w Galerii: z 4 do 100 zdjęć
  • Wydłużony okres dostępności Twoich plików z 90 do 365 dni
  • Nielimitowane wiadomości i zaproszenia wysłane do nieznajomych z Ruletki
  • Nielimitowane wiadomości i zaproszenia wysłane do osób z Katalogu Publicznego
  • Twój profil będzie w czołówce wyników wyszukiwania w Katalogu Publicznym

Istniały będą pakiety abonamentu na 6 lub 12 miesięcy, w ramach których użytkownicy otrzymają 1 lub 3 miesiące abonamentu gratis.

Co dalej?

"W celu zapewnienia większych środków na rozwój Komunikatora wiedzcie, że planujemy w najbliższym czasie zebrać kapitał w formie Crowdfundingu udziałowego, w zamian za 10% udziałów w Spółce Fintecom (właściciela Komunikatora GG). Za zebrane środki zamierzamy przepisać cały Komunikator w najnowszych technologiach i każdej wersji GG (na desktop, mobilnych oraz przeglądarkowej) nadać nowoczesny wygląd i nowe funkcjonalności, kładąc przy tym szczególny nacisk na bezpieczeństwo, w tym szyfrowanie end-to-end" - czytamy.Tęsknisz za Gadu-Gadu? Pobierz jego najlepszą wersję


Najlepsza wersja Gadu-Gadu to zdaniem wielu wydanie oznaczone cyframi 6.1. Prosty interfejs, szybkie działanie i wtedy jeszcze mała liczba reklam były jego niepodważalnymi atutami. Gadu-Gadu 6.1 pobierzesz za darmo za pośrednictwem naszej bazy oprogramowania. Stosowny odnośnik umieściliśmy poniżej.


Źródło: GG