Instalki.pl » Aktualności » Software » Linux miażdży wydajnością Windows 11 na najlepszym procesorze Intela
Czwartek, 17 Luty 2022 12:05, Wpisany przez Maksym Słomski
linux vs windows
Do przewidzenia?

Co jest wydajniejsze: Linux czy Windows? Zaawansowani użytkownicy komputerów na tak postawione pytanie znajdą tylko jedną odpowiedź. No, może dwie. Ci rozsądniejsi dopowiedzą: "(...) ale zależy od zastosowań". Phoronix przeprowadził interesujące testy, w ramach których przetestowano wydajność flagowego procesora Intel Core i9-12900K w Windows 11 oraz na kilku wydaniach Linuksa. Łącznie sięgnięto po aż 104 benchmarki. Wyniki? Interesujące.

Linux vs Windows - wydajność


Procesory Intel Alder Lake 12. generacji to jedne z najlepszych procesorów dostępnych na rynku. Wygląda na to, że chcąc wykorzystać maksimum ich potencjału w wielu zastosowaniach, należy sięgnąć po system Linux. Według testów porównawczych przeprowadzonych przez Phoronix, nowy Linux 5.16 daje otwartoźródłowemu oprogramowaniu solidnego kopa, pomagającego wyprzedzić Windows 11 w kwestiach związanych z wydajnością działania.

Testy porównywały wydajność kilku dystrybucji Linuksa i Windows 11. Ponieważ Linux 5.16 poprawia obsługę hybryd i inne aspekty systemu operacyjnego, najnowsze jądro Linuksa radziło sobie znacznie lepiej niż Linux 5.15. Te ulepszenia wystarczyły, aby w ponad 85% testów Linuksa wyprzedzić Windowsa 11.

windows vs linux
Wyniki benchmarków są jednoznaczne. Linux wypada lepiej od Windows 11 w wielu z benchmarków. | Źródło: Phoronix

Najnowsze jądro Linuksa radziło sobie w benchmarkach znacznie lepiej niż Linux 5.15. Ulepszenia wystarczyły, aby w ponad 85% testów Linux wyprzedził Windowsa 11. Clear Linux zajął pierwsze miejsce m.in. w teście Selenium, dotyczącym przeglądania stron internetowych. Windows 11 był drugi od dołu w tej kategorii, pokonując tylko Ubuntu 22.04 Daily.

Windows 11 zajął pierwsze miejsce w 14 ze 104 testów przeprowadzonych przez Phoronix. Dla porównania, Clear Linux zdobył pierwsze miejsce w 66 testach. Co ciekawe, Windows 11 kończył na ostatniej lokacie w aż 39 benchmarkach...

Podczas gdy Linux pokonał Windows 11 w wielu testach, system operacyjny Microsoftu nadal dominował, jeśli chodzi o kodowanie wideo H.264. Pamiętajcie: wszystko zawsze jest kwestią zastosowań i to właśnie przez ten pryzmat warto rozpatrywać swoje wybory co do oprogramowania.

Źródło: Phoronix