Instalki.pl » Aktualności » Software » Instagram z licznymi funkcjami bezpieczeństwa. Nadchodzą nowości
Czwartek, 10 Luty 2022 16:22, Wpisany przez Piotr Malinowski
instagram bezpieczenstwo funkcje 2022
Warto się zainteresować.

Instagram ogłosił właśnie szereg funkcji bezpieczeństwa, które już niedługo trafią do wszystkich użytkowników. Mowa tu chociażby o „kontroli zabezpieczeń” konta, ulepszonym systemie zarządzania aktywnością, potwierdzeniu naszej tożsamości przez znajomych czy usprawnionym sposobie informowania o złamaniu regulaminu platformy. Na co dokładnie musimy się przygotować?

Instagram ma stać się bezpieczniejszą platformą


Dokładnie 8 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu – święta, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestię odpowiedzialnego korzystania z sieci przede wszystkim przez dzieci i młodzież. Wiele firm wykorzystało tę okazję do pochwalenia się funkcjami obecnymi we własnych usługach. Wyjątkiem od reguły nie była Meta – tutaj jednak przy okazji zapowiedziano mnóstwo nowości, które pojawią się na platformie Instagram.

Warto zwrócić uwagę na m.in. opcję „Security Checkup”. Powinna ona być teraz dostępna dla wszystkich użytkowników i jest ona swoistym przewodnikiem po czynnościach zwiększających bezpieczeństwo konta. Mowa o np. sprawdzeniu aktywności logowania, przeglądnięciu informacji o profilu czy aktualizacji informacji kontaktowych związanych z odzyskiwaniem konta.

instagram bezpieczenstwo funkcje 2022 1Źródło: Instagram

Dostęp do funkcji można uzyskać z poziomu swojego profilu. Tam należy wybrać menu w prawym górnym roku, przejść do sekcji „Ustawienia” a następnie „Bezpieczeństwo”. Osobiście jeszcze nie dostrzegłem obecności nowości.

Niedługo zadebiutuje również testowane od roku narzędzie „Twoja aktywność”. Pozwoli ono na sprawdzenie i zarządzenie swoją aktywnością na Instagramie z poziomu jednego miejsca. Użytkownicy dostaną możliwość zbiorczego usuwania i archiwizowania opublikowanych treści (posty, historie, filmy oraz Reels). To samo tyczy się interakcji (komentarze, polubienia, reakcje na naklejki). Pojawi się także opcja sortowania i filtrowania treści oraz interakcji według daty.

instagram bezpieczenstwo funkcje 2022 2Źródło: Instagram

Wartym uwagi będzie również podgląd na niedawno usunięte posty, a także historia wyszukiwania czy ilość czasu spędzonego na platformie. Nie da się więc ukryć, że Instagram przygotował dosyć kompleksową funkcję, która ułatwi zarządzanie wszystkim tym, co robiliśmy na Instagramie od momentu założenia konta.

Przy okazji potwierdzono prace nad dodatkową pomocą dla osób, które straciły dostęp do swoich kont. Testowany jest funkcja proszenia znajomych o potwierdzenie tożsamości, co pozwoli na odzyskanie dostępu do konta. Więcej informacji na temat nowości pojawi się jednak dopiero wkrótce.

instagram bezpieczenstwo funkcje 2022 3Źródło: Instagram

Przydatny okaże się także usprawniony podgląd przewinień. Na profilu pojawi się ikona „Status Konta” – w sekcji tej pojawią się informacje dotyczące m.in. tego, czy któryś z Twoich postów został usunięty i czy konto jest zagrożone blokadą. Jeśli tak, to teraz bez problemu będzie można odwołać się od decyzji Instagrama poprzez kliknięcie przycisku „Request a Review”.

Łatwiejszy stanie się także proces zgłaszania nieodpowiednich treści i sprawdzania ich przez zespół pracujący 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Instagram obiecuje coraz to szybszą weryfikację przewinień. Ma to przyczynić się do uczynienia z platformy nieco bezpieczniejszego miejsca.

instagram bezpieczenstwo funkcje 2022 4Źródło: Instagram

Przy okazji Instagram zwraca uwagę na potrzebę dbania o bezpieczeństwo konta na własną rękę:

Aby pomóc zachować bezpieczeństwo swojego konta, upewnij się, że masz silne hasło i włącz dwuskładnikowe uwierzytelnianie. W niektórych krajach ludzie mają teraz możliwość włączenia uwierzytelniania dwuskładnikowego za pomocą WhatsApp. Alternatywnie, możesz włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe za pomocą numeru telefonu lub aplikacji uwierzytelniającej, takiej jak Duo Mobile lub Google Authentication. Jeśli korzystasz z aplikacji uwierzytelniającej, możliwe jest teraz dla kont Instagram, które są zarządzane przez wiele osób, aby włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na wielu urządzeniach.

Część z wyżej opisanych funkcjonalności powinna już być dostępna. Niektóre opcje trafią z kolei w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Źródło i foto: Instagram