Instalki.pl » Aktualności » Software » Vivaldi 5.1 już do pobrania. Przeglądarka otrzymała świetne funkcje
Środa, 09 Luty 2022 17:40, Wpisany przez Piotr Malinowski
vivaldi 5-1 przeglarka 1
Warto się zainteresować.

Światło dzienne ujrzała właśnie nowa wersja przeglądarki Vivaldi. Aktualizacja oznaczona numerem 5.1 wprowadza między innymi opcję przewijania poziomych kart, sekcję „Do przeczytania” oraz skrót pozwalający na szybką zmianę ustawień strony startowej. Poza tym użytkownicy doczekali się naprawy licznych błędów i poprawy ogólnej wydajności programu.

Vivaldi 5.1 - nowa wersja przeglądarki już dostępna


Nie da się ukryć, że przez kilka ostatnich lat wzrosło zainteresowanie mniej popularnymi przeglądarkami. Za przykład niech posłuży Vivaldi – usługa zaprojektowana przez byłego współzałożyciela Opery. Wyróżnia się ona obecnością licznych opcji personalizacji oraz wbudowanym blokerem reklam oraz trackerów. Regularnie wzbogaca się również o zupełnie nowe funkcje, których próżno szukać w innych tego typu programach.

Tak się składa, że właśnie zadebiutowało Vivaldi w wersji 5.1 (pobierzecie ją z naszej bazy oprogramowania). Jest to pierwsza aktualizacja zawartości w 2022 roku, więc chociażby z tego powodu warto poświęcić jej chwilę uwagi. Programiści skupili się tym razem głównie na naprawie błędów i usterek zgłoszonych przez społeczność. Usprawnieniu uległy również wewnętrzne usługi pokroju Poczty czy Kalendarza. Jeśli zaś chodzi o większe nowości, to można wymienić trzy. Co więc nowego czeka na użytkowników?

 
Przede wszystkim zdecydowano się wprowadzić przewijane karty do górnego i dolnego paska zakładek. Funkcja ta uprzyjemni korzystanie z większej liczby otwartych kart bez obawy o utraty o kurczenie się ich, co często prowadziło do zupełnej nieprzejrzystości podczas korzystania z przeglądarki.

Teraz internauci będą mogli zachować względny porządek nawet w momencie posiadania „miliona” włączonych stron. Wystarczy użyć środkowego przycisku myszy lub kliknąć w specjalną strzałkę na pasku. Co najważniejsze – nowość zadziała również przy aktywowanych dwupoziomowych stosach kart.


Poza tym Vivaldi wzbogaciło się o sekcję „Do przeczytania” – nie jest ona jednak domyślnie włączona i należy to zrobić z poziomu ustawień. Jeśli to zrobimy, to zaraz obok ikony profilu (prawy górny róg interfejsu) pojawi się ikona otwartej książki. Kliknięcie w nią spowoduje wyświetlenie specjalnego menu – tam też możemy dodać aktualnie otwartą stronę, by potem szybko do niej wrócić. Oczywiście nie brakuje przycisku umożliwiającego usunięcie witryny lub oznaczenie jej jako przeczytanej. Tej funkcji bardzo mi brakowało przez kilka lat użytkowania przeglądarki.


Ostatnią większą funkcją są „Szybkie ustawienia” pozwalające na dostosowanie ustawień strony startowej bezpośrednio z jej poziomu. W prawym rogu interfejsu witryny pojawiła się ikona koła zębatego, z poziomu której możemy spersonalizować m.in. domyślne tło, wybrać wygląd szybkiego wybierania czy sposób nawigacji strony startowej.


Wygląda też na to, że programiści planują w przyszłych aktualizacjach skupić się na rozwoju Poczty i Kalendarza – wewnętrznych usług, które obecnie znajdują się w fazie beta. Już teraz wprowadzono do nich szereg usprawnień, lecz post udostępniony na blogu zwiastuje większe zmiany w przyszłości. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i na bieżąco śledzić rozwój przeglądarki Vivaldi.

Źródło i foto: Vivaldi