Instalki.pl » Aktualności » Software » PS5 i PS4 z ogromną aktualizacją. Znamy listę nowości
Środa, 09 Luty 2022 16:02, Wpisany przez Piotr Malinowski
ps5 ps4 aktualizacja 2022
Co się zmieni?

Już niedługo konsole PlayStation 4 oraz PlayStation 5 wzbogacą się o sporych rozmiarów aktualizację. Wprowadzi ona nie tylko zmiany w dotychczas istniejących rozwiązaniach, ale również zupełnie nowe funkcje, które docelową zwiększą komfort korzystania z urządzeń. Właśnie rozpoczęła się druga faza testów oprogramowania.

Spory update nadchodzi do PS4 i PS5


Dosyć dawno nie publikowano informacji na temat nowych wersji firmware’u dla konsol od Sony. Powód takiego stanu rzeczy był nieznany, co zaczęło powoli intrygować użytkowników. Na szczęście japoński koncern w porę zainterweniował i właśnie opublikował dosyć obszerne oświadczenie zawierające opis nadchodzącej aktualizacji oprogramowania. Jedno jest pewne – gracze mają na co czekać.

Dziś rozpoczęła się druga faza testów ogromnego update’u i niestety polscy konsumenci nie mają do niej dostępu. Pozostaje więc wyruszyć na wirtualną wycieczkę za granicę i przyjrzeć się nadchodzącym zmianom. Jak się okazuje – wkrótce doczekamy się chociażby nowych opcji czatu grupowego, rozbudowanej sekcji Game Base, ulepszeń w obrębie interfejsu PlayStation 5 czy przydatnych funkcji ułatwień dostępu. Nie zabraknie ponadto systemu poleceń głosowych, lecz na razie obsługiwać będą one wyłącznie język angielski.

Okej, ale zacznijmy od początku. Gracze lubiący grać grupowo z pewnością ucieszą się chociażby z opcji wybrania otwartej (dołączanie bez zaproszenia) lub zamkniętej (dołączyć mogą wyłącznie zaproszeni użytkownicy) imprezy już na wczesnym poziomie tworzenia grupy. Co ważne – łatwiejsze stanie się również raportowanie konkretnych użytkowników za np. mowę nienawiści. Wszystko to dzięki wizualnym wskaźnikom pozwalającym stwierdzić czy dane słowa należą akurat do tej osoby.

ps5 ps4 aktualizacja 2022.1Źródło: Sony

Posiadacze PlayStation 4 będą z kolei zadowoleni z nadciągającej opcji dostosowania głośności czatu głosowego dla każdego gracza. Opcja była do tej pory dostępna wyłącznie na konsoli PlayStation 5. Jeśli chodzi o ten najnowszy sprzęt, to warto zerknąć na usprawnienia sekcji Baza Gier. Teraz konsumenci będą mogli z jej poziomu łatwiej odrzucić zaproszenie do znajomych oraz wyświetlić wszystkich znajomych w zakładce Znajomi w menu sterowania. Pojawi się także specjalna ikona informująca, że konkretny użytkownik rozpoczął transmisję na żywo.

ps5 ps4 aktualizacja 2022.2Źródło: Sony

Usprawnienia interfejsu PS5 dotyczą przede wszystkim dodania opcji filtrowania gier według gatunku oraz opcji zachowania wybranych gier lub aplikacji na ekranie głównym przy pomocy opcji „Keep in Home”. Zwiększona zostanie również maksymalna liczba ikon wyświetlanych na ekranie głównym (14). Aktualizacji ulegnie także projekt graficzny kart trofeów i ich list. Będzie to teraz prezentować się nieco lepiej.

ps5 ps4 aktualizacja 2022.4Źródło: Sony

Uwagę warto zwrócić również na nowe funkcje ułatwień dostępu. Mowa tu chociażby o więcej języków obsługujących czytnik ekranu – dodany zostanie m.in. język polski. Użytkownicy już niedługo włączą również dźwięk mono dla słuchawek. Przyda się to szczególnie osobom z jednostronnym ubytkiem słuchu.

ps5 ps4 aktualizacja 2022.5Źródło: Sony

No i na deser zaproponowano zupełną nowość – polecenia głosowe. Na ten moment funkcja będzie dostępna wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i pozwoli wyszukiwać/otwierać gry za pomocą głosu. Pojawią się też komendy umożliwiające sterowanie odtwarzaniem multimediów i zarządzanie ustawieniami.

ps5 ps4 aktualizacja 2022.6Źródło: Sony

Trudno na ten moment stwierdzić, kiedy funkcja pojawi się u wszystkich posiadaczy PS4 i PS5. Zapewne nieco to potrwa – Sony obiecuje jednak, że na sto procent aktualizacja zostanie wdrożona w 2022 roku.

Źródło: Sony