Instalki.pl » Aktualności » Software » TikTok stanie się bezpieczniejszy dla dzieci. Nadchodzą kolejne restrykcje
Środa, 09 Luty 2022 10:46, Wpisany przez Piotr Malinowski
tiktok dzieci bezpieczenstwo 1
Co czeka użytkowników?

TikTok planuje na przełomie najbliższych miesięcy usprawnić funkcje bezpieczeństwa tak, by osoby niepełnoletnie czuły się jeszcze bezpieczniej podczas korzystania z aplikacji. Mowa tu chociażby o ograniczeniu wiekowym nakładanym na niektóre typy treści oraz wprowadzeniu specjalnego systemu określającego „poziom dojrzałości wideo”. Zaktualizowane zostaną również wytyczne dla społeczności.

TikTok będzie bezpieczniejszym miejscem dla najmłodszych


TikTok to obecnie najpopularniejsza platforma społecznościowa i trudno się dziwić, że przyglądają się jej liczne organy zajmujące się ochroną najmłodszych. Niejednokrotnie byliśmy bowiem świadkami m.in. organizowania niebezpiecznych wyzwań, w wyniku których ucierpiały dzieci. To właśnie one stanowią kluczową bazę użytkowników usługi – nie dziwią więc podjęte właśnie kroki przez firmę ByteDance.

Oczywiście dbanie o bezpieczeństwo nieletnich konsumentów jest pokłosiem zeszłorocznych oskarżeń i przesłuchań przed amerykańskim Kongresem. Wtedy też właściciele najpopularniejszych platform społecznościowych zostali wezwani, by opowiedzieć o swoich staraniach dotyczących zapewnienia komfortowego środowiska dla osób poniżej 18 roku życia. Oberwało się głównie spółce Meta, lecz pewne kroki zdecydowało się podjąć więcej koncernów.

Mowa o chociażby ByteDance, która to firma ogłosiła właśnie aktualizację swoich wytycznych dla społeczności. Okazuje się, że już wkrótce TikTok wzbogaci się o pewne zmiany w obrębie zaawansowanego systemu rekomendacji. Niektóre treści przestaną być widoczne dla nastolatków – mowa o takich typach materiałów, które zostaną sklasyfikowane jako „dojrzałe”. Całość jest na razie w fazie testów i przygotowań, dlatego też trudno o szczegóły.

tiktok dzieci bezpieczenstwo 2Źródło: pixabay.com (@alyoshine)

To jednak nie wszystko. Nadchodzi specjalna funkcja dla twórców, która pozwoli im wskazać czy ich filmy są przeznaczone dla młodszych czy starszych użytkowników. Wykorzystanie tego narzędzia miałoby przydać się również algorytmowi – ten wykorzystałby zestaw materiałów i w przyszłości proponował konkretne treści wybranym internautom. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Przede wszystkim nasilą się starania jeśli chodzi o odpowiednią edukację dotyczącą zaburzeń odżywiania. Jak możemy wyczytać w oficjalnym oświadczeniu:

Podczas gdy już usuwamy treści, które promują zaburzenia odżywiania, zaczniemy również usuwać promocję nieuporządkowanego odżywiania. Wprowadzamy tę zmianę w porozumieniu z ekspertami ds. zaburzeń odżywiania, badaczami i lekarzami, ponieważ rozumiemy, że ludzie mogą zmagać się z niezdrowymi wzorcami żywieniowymi i zachowaniami bez diagnozy zaburzeń odżywiania. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na więcej symptomów, takich jak nadmierne ćwiczenia lub krótkotrwałe poszczenie, które często są słabo rozpoznawanymi oznakami potencjalnego problemu.

Zakazane zostaną również treści wspierające lub promujące programy terapii konwersyjnej czy poruszające temat mizoginii. Użytkownicy mają również rzadziej widywać niebezpieczne wyzwania oraz inne materiały mogące wzbudzić niepokój czy obrzydzenie. Nie podano terminu implementacji opisanych powyżej zmian. Stanie się to jednak jeszcze w 2022 roku – należy więc uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: TikTok