Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft Edge 98 zadebiutował. Jedną z nowości jest Edge Bar
Sobota, 05 Luty 2022 12:07, Wpisany przez Anna Borzęcka
edge-98
Pobierz aktualizację już teraz.

Skoro niedawno zadebiutował Chrome 98, kwestią czasu było to, kiedy udostępniony zostanie i Edge 98. Tak się składa, że Microsoft już go wydał, wraz z licznymi poprawkami błędów i kilkoma istotnymi nowościami. Niektóre z nich całkowicie odmieniają doświadczenia płynące z korzystania z tej internetowej przeglądarki.

Edge Bar


Chyba największą zmianą wprowadzoną w Edge 98 było dodanie przez Microsoft funkcji o nazwie Edge Bar. Pasek przeglądarki Edge, bo tak brzmi jej polska nazwa, pozwala na wyszukiwanie i przeglądanie Internetu, wyświetlanie nagłówków wiadomości, sprawdzanie pogody i nie tylko bez otwierania pełnego okna przeglądarki. W zasadzie, Edge Bar to swoisty widget, który można spersonalizować i przypiąć do lewej lub prawej strony ekrany komputera.

Aby aktywować Edge Bar, należy włączyć przeglądarkę Edge Chromium i upewnić się, że ta jest zaktualizowana do wersji o numerze 98. Następnie trzeba przejść do Ustawień przeglądarki i z panelu po lewej stronie wybrać zakładkę Pasek przeglądarki Edge. Dostępne w otworzonym menu opcje pozwolą Ci na otworzenie paska przeglądarki Edge, personalizację jego kanału informacyjnego, a także sprawienie, by Edge Bar otwierał się zawsze od razu po uruchomieniu komputera.

edge-bar-1
Ustawienia funkcji Pasek przeglądarki Edge w Microsoft Edge. | Źródło: mat. własne

Możliwości oferowane przez Edge Bar są całkiem spore. Pasek zawiera kanał informacyjny, wyszukiwarkę internetową (oczywiście Bing), a także wbudowany Outlook i LinkedIn. Poza tym, można dodać do niego dodatkowe karty o dowolnym adresie URL.

edge-bar-2
Edge Bar, czyli Pasek przeglądarki Edge. | Źródło: mat. własne

Egde 98 – inne istotne zmiany


Rzecz jasna, na Pasku przeglądarki Edge zmiany w Edge 98 się nie kończą. Microsoft wprowadził też bowiem możliwość konfigurowania profili użytkownika tak, aby przejście na konkretną witrynę powodowało zmianę profilu. Jeżeli skorzystasz z tej opcji, będziesz mógł sprawić na przykład, że odwiedzenie strony Twojego pracodawcy przerzuci Cię na profil wykorzystywany do pracy.

Kolejnym dodatkiem do Edge’a jest tryb przeglądania o zwiększonym poziomie bezpieczeństwa. Dzięki niemu użytkownik ma być lepiej chroniony przed złośliwym oprogramowaniem. Co ciekawe, można włączyć go w wariancie zrównoważonym lub ścisłym. Wadą tego drugiego jest to, że w jego towarzystwie część witryn może nie działać. Opcje związane z omówionym trybem znajdziesz w Ustawieniach Edge, w zakładce Prywatność, wyszukiwanie i usługi.

edge-bezpieczenstwo
Edge 98 pozwala na włączenie opcji Zwiększ bezpieczeństwo w sieci web. | Źródło: mat. własne

Ostatnią z ważniejszych zmian w Edge jest nowy design pasków przewijania. Teraz ich wygląd lepiej pasuje do systemu Windows 11. Poza tym, przeglądarka otrzymała liczne poprawi błędów, także tych związanych z bezpieczeństwem. Pełną listę zmian znajdziesz pod tym adresem.

Rzecz jasna, przeglądarkę Microsoft Edge pobierzesz za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Microsoft, fot. tyt. Canva