Instalki.pl » Aktualności » Software » Chrome 98 już jest. Wprowadza kilka istotnych zmian
Środa, 02 Luty 2022 12:33, Wpisany przez Anna Borzęcka
chrome-98
O jakich zmianach mowa?

Zgodnie z harmonogramem wczoraj, czyli 1 lutego, Google wydało na wszystkich wspieranych platformach kolejną wersję swojej internetowej przeglądarki. Tym razem mowa o Chrome 98. Jakie nowości aktualizacja o numerze 98 wprowadziła? Jest ich całkiem sporo. Koniecznie przekonaj się, co takiego zmieniają.

Przewodnik po ustawieniach prywatności


Chyba najważniejszą nowością w Chrome jest coś, co można nazwać przewodnikiem po ustawieniach prywatności w przeglądarce. Ta jest póki co ukryta za eksperymentalną flagą, jednak ją może aktywować każdy. Wystarczy wpisać w pasku adresowym wyrażenie chrome://flags, kliknąć Enter, a potem z pomocą wyszukiwarki w menu flag odnaleźć flagę o nazwie Privacy Review (#privacy-review) i zmienić jej ustawienie z domyślnego na Enabled.

chrome-privacy-review
Flaga aktywująca przewodnik po ustawieniach prywatności w Google Chrome. | Źródło: mat. własne

Jeżeli włączysz wspomnianą flagę, po przejściu do Ustawień Chrome i zakładki Prywatność i Bezpieczeństwo ujrzysz opcję o nazwie Sprawdzanie prywatności. Kliknij w baner z napisem moje ustawienia, a zostaniesz po kolei przeprowadzony związane z prywatnością i bezpieczeństwem ustawienia przeglądarki. Na każdym kroku będziesz informowany, co zyskasz, aktywując dane ustawienie.

chrome-sprawdzanie-prywatnosci
Przewodnik po ustawieniach prywatności w Google Chrome. | Źródło: mat. własne

Ładniejsze Emoji


Chrome 98 to też odświeżone, prezentujące się lepiej emoji. Za ich poprawiony wygląd odpowiada nowy format czcionek o nazwie COLRv1. Google zaprojektowało format COLRv1, by ten wspierał bardziej zaawansowane „definicje glifów” (w typografii glif to kształt przedstawiający w określonym kroju pisma konkretny grafem lub symbol), takie jak gradienty i przejścia. Potrafi on nawet ponownie wykorzystywać istniejące kontury w przypadku wielu różnych emoji.

chrome-emoji
Emoji w dotychczasowym formacie oraz w nowym formacie COLRv1. | Źródło: Google

Co istotne, emoji w nowym formacie prezentują się lepiej szczególnie w większym rozmiarze, co oznacza, że będą wyglądać lepiej na stronach internetowych wykorzystujących stosunkowo duże rozmiary czcionek. Co więcej, emoji bazujące na COLRv1 są mniej zasobożerne.

Inne nowości Chrome 98


Rzecz jasna, w Chrome 98 nie zabrakło różnych, licznych poprawek błędów, w tym tych związanych z bezpieczeństwem. Nie mogę nie wspomnieć poza tym o nowym wbudowanym w przeglądarkę narzędziu do wykonywania zrzutów ekranu. Na razie to jednak także jest ukryte za flagą, flagą o nazwie Desktop Screenshots (#sharing-desktop-screenshots). Jej aktywacja spowoduje, że narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu pojawi w opcjach udostępniania z poziomu omniboksu.

chrome-screenshot
Nowe narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu w Google Chrome. | Źródło: mat. własne

Chrome 98 pobierzesz rzecz jasna za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem. Premiera kolejnego stabilnego wydania przeglądarki – Chrome 99 – planowana jest na 1 marca bieżącego roku.


Źródło: mat. własny, fot. tyt. Canva