Instalki.pl » Aktualności » Software » Chrome 100 zapyta, czy na pewno chcesz zamknąć wszystkie karty
Poniedziałek, 31 Styczeń 2022 11:52, Wpisany przez Anna Borzęcka
chrome-karty
Funkcja, która zapobiegnie utracie danych.

Jak wiadomo, mobilna wersja Google Chrome ma do siebie to, że ta zawsze uruchamia się wraz z wszystkimi kartami, z którymi zamknęliśmy ją wcześniej. Zatem, całkiem łatwo jest nagromadzić w niej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kart. Gdy do tego doszło, a w końcu zdaliśmy sobie z tego sprawę, z reguły zamykamy wszystkie karty jednocześnie, korzystając w przeglądarce z opcji Zamknij wszystkie karty. Podejrzewam, że w ten sposób niejednokrotnie zdarzyło Ci się zamknąć przydatną lub ważną kartę, o której chwilowo zapomniałeś, a której wcale zamykać nie chciałeś. Aby w przyszłości pomóc użytkownikom w unikaniu takich sytuacji Google wprowadza do Chrome nową funkcję.

Zbawienne okno dialogowe


W Google Chrome Canary – eksperymentalnej wersji Google Chrome – na urządzeniach z Androidem pojawiła się nowa eksperymentalna flaga. Jej aktywacja powoduje, że przy próbie zamknięcia wszystkich kart na raz użytkownik otrzymuje zapytanie o tym, czy jest pewny tego, co chce zrobić. Zapytanie ostrzega również, że zamknięcie kart spowoduje usunięcie wszystkich niezapisanych danych. Użytkownik może zareagować na nie dwojako – anulując proces zamykania kart lub kontynuując go.

Aby włączyć omawianą eksperymentalną flagę, wystarczy pobrać na swój smartfon z Androidem aplikację Google Chrome Canary, a następnie wpisać w pasku adresowym wyrażenie chrome://flags. W oknie flag z pomocą wyszukiwarki odnajdź flagę o nazwie Close all tabs modal dialog (#close-all-tabs-modal-dialog) i zmień jej ustawienie z domyślnego na Enabled. W rezultacie po restarcie przeglądarki i przy próbie skorzystania z opcji zamknięcia wszystkich kart na raz ujrzysz poniższe okno dialogowe.

chrome-zapytanie
Nowa eksperymentalna flaga w Chrome Canary i aktywowane przez nią zapytanie. | Źródło: mat. własne

Aż dziwne jest, że Google pomyślało o wprowadzeniu takiej funkcji dopiero teraz. Podejrzewam, że dzięki niej wielu użytkowników Google chrome uniknie przypadkowego zamknięcia potrzebnych kart.

Chrome 100 nadchodzi wielkimi krokami


Flaga Close all tabs modal dialog zadebiutowała w wersji 100 Google Chrome Canary. Podejrzewam zatem, że nowa opcja pojawi się w stabilnym wydaniu Chrome 100. To powinno doczekać się swojej premiery pod koniec marca bieżącego roku.

Rzecz jasna, przeglądarkę Google Chrome pobierzesz za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: XDA Developers, fot. tyt. Canva