Instalki.pl » Aktualności » Software » Wyciszanie kart w Google Chrome stanie się łatwiejsze
Sobota, 29 Styczeń 2022 12:43, Wpisany przez Anna Borzęcka
chrome-wyciszanie
Funkcja usunięta lata temu powraca.

Dawno temu, a dokładniej mówiąc jeszcze 4 lata temu, wyciszanie kart w Google Chrome było łatwiejsze. Niemniej, w 2018 roku gigant z Mountain View wycofał dostępną wówczas funkcję i zastąpił ją nową, inną i nieco irytującą. Teraz ta stara funkcja powraca, a jej testy już trwają w Google Chrome Canary.

Dobre wieści dla użytkowników Chrome


Obecnie, aby szybko wyciszyć kartę w przeglądarce Google Chrome na komputerze, należy kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy i wybrać z menu kontekstowego opcję Wycisz stronę. Problem w tym, że w ten sposób wyciszymy nie tylko tę kartę, ale także każdą przyszłą kartę tej samej witryny, jaką kiedykolwiek otworzymy. Aby cofnąć wyciszenie, należy ponownie kliknąć na kartę danej strony i tym razem skorzystać z opcji Wyłącz wyciszenie strony.

chrome-wyciszanie-1
W tej chwili Chrome nie pozwala na wyciszanie pojedynczych kart. | Źródło: mat. własne

Przed 2018 rokiem w Google Chrome istniała możliwość wyciszenia pojedynczej karty, i to jednym kliknięciem. Kilka miesięcy temu pojawiły się jednak dowody na to, że ta funkcja może powrócić, a już teraz użytkownicy mogą testować ją w eksperymentalnej wersji Google Chrome – Google Chrome Canary.

Chrome Canary – powrót wyciszania kart jednym kliknięciem


Nową/starą funkcję należy w Google Chrome Canary aktywować. Aby to zrobić, wystarczy przejść do eksperymentalnych flag przeglądarki poprzez wpisanie w omniboksie wyrażenia chrome://flags. Następnie na stronie flag wystarczy wpisać w wyszukiwarce słowo audio, a naszym oczom ukaże się flaga o nazwie Tab audio muting UI control (#enable-tab-audio-muting). Jej ustawienie trzeba zmienić z Default na Enabled, po czym wyłączyć i ponownie włączyć przeglądarkę.

chrome-flaga
Flaga #enable-tab-audio-muting w Google Chrome Canary. | Źródło: mat. własne

Po włączeniu flagi aby wyciszyć pojedynczą kartę, wystarczy w Chrome Canary kliknąć prawym przyciskiem myszy w ikonę głośniczka widoczną na karcie strony, która odtwarza jakiekolwiek audio. W stabilnym wydaniu Google Chrome ikona ta na razie nie pełni żadnej dodatkowej funkcji poza informacyjną.

Omówiona funkcja działa w Google Chrome Canary na urządzeniach z systemami Mac, Windows, Linux, Chrome OS oraz Fuchsia. Póki co nie wiadomo, kiedy ta zadebiutuje w stabilnej wersji Chrome, ale wpierw musi trafić do wersji Dev i Beta.

Rzecz jasna, przeglądarkę Google Chrome pobierzesz z naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Reddit, fot. tyt. Canva