Instalki.pl » Aktualności » Software » Wkrótce z Face ID skorzystasz nawet w maseczce
Piątek, 28 Styczeń 2022 11:45, Wpisany przez Anna Borzęcka
faceid-zmiana
Funkcja już jest testowana.

Zaledwie kilka dni po udostępnieniu użytkownikom stabilnego wydania iOS 15.3, Apple rozpoczęło beta testy iOS w wersji 15.4. Jak się okazuje, ta wprowadza funkcje, która ucieszy mnóstwo osób, biorąc pod uwagę to, w jakich czasach przyszło nam żyć. Mowa o funkcji rozpoznawania z pomocą Face ID twarzy, na którą nałożono maseczkę.

FaceID kontra maski


W zeszłym roku Apple ułatwiło korzystanie z Face ID przy założonej na twarzy maseczce. Jeżeli Face ID ma problem z rozpoznaniem twarzy za sprawą maseczki lub innego obiektu, na przykład okularów przeciwsłonecznych, użytkownik może skorzystać z bezpiecznego połączenia z zegarkiem Apple Watch znajdującym się na jego nadgarstku, by odblokować smartfon. Problem w tym, że nie każdy posiadacz iPhone’a posiada i Apple Watcha.

Wkrótce odblokowywanie iPhone’a z pomocą Face ID w maseczce będzie możliwe bez konieczności sięgania po Apple Watch. Rozwiązanie ma być bowiem zdolne do rozpoznawania twarzy w oparciu o jej niezasłonięte części, czyli okolice czoła i oczu. Będzie ono zatem dużo wygodniejsze niż dotychczas, ale czy równie bezpieczne?

No właśnie, Apple zaznacza, że nowe wydanie Face ID będzie znacznie mniej bezpieczne niż to klasyczne. Niemniej, funkcja rozpoznawania twarzy w maseczce będzie wymagała jej włączenia z poziomu ustawień smartfonu. Co istotne, będzie można korzystać z niej w okularach korekcyjnych, ale nie przeciwsłonecznych.

faceid-maska
iOS 15.4 umożliwi korzystanie z Face ID w maseczce. | Źródło: MacRumors

iOS 15.4 – inne nowości


Cóż, Apple dość późno wzięło się za wdrażanie omówionej funkcji, ale mam wrażenie że ta będzie przydatna przez jeszcze bardzo długi czas. No dobra, ale kiedy iOS 15.4 trafi do użytkowników. Dokładna data debiutu stabilnej wersji aktualizacji nie jest znana, ale podejrzewa się, że ten może nastąpić w marcu lub kwietniu bieżącego roku.

Co oprócz możliwości odblokowywania telefonu twarzą w maseczce iOS 15.4 ma wprowadzić? Chociażby kilkadziesiąt nowych emoji, wsparcie dla adaptacyjnych triggerów kontrolera DualSense od PlayStation 5 czy funkcję Universal Control. Aktualizacja pozwoli też na dodanie certyfikatu szczepienia do aplikacji Zdrowie czy dołączanie do zapisanych haseł notatek. Pełną listą zmian Apple podzieliło się na swojej stronie.

Źródło: Apple, fot. tyt. Canva