Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft Edge z nowym paskiem bocznym. Otrzyma wiele funkcji
Wtorek, 25 Styczeń 2022 14:15, Wpisany przez Anna Borzęcka
edge-pasek
O jakich funkcjach mowa?

Microsoft Edge bazujący na Chromium to moim zdaniem przeglądarka dużo lepsza niż klasyczny Edge. To powiedziawszy, wiele osób krytykuje giganta z Redmond za to, jak wiele funkcji, często nie do końca potrzebnych, do niej wprowadza. Oskarża się go wręcz o zaśmiecanie programu. Na szczęście, Microsoft postanowił na te zarzuty odpowiedzieć i wprowadzić do Edge’a więcej porządku. W jaki sposób? Przenosząc część jego funkcji do nowego bocznego paska.

Sidebar w Microsoft Edge


Microsoft Edge wykorzystujący silnik Chromium zadebiutował w 2020 roku. Od tego momentu zyskał on całe mnóstwo funkcji – takie jak Kolekcje, pionowy widok kart i nie tylko. Wiele z nich zachęciło użytkowników Google Chrome do zmiany przeglądarki. Jak jednak wspomniałam, nagromadzenie kolejnych funkcji zaczęło powodować w Edge’u bałagan, z którym Microsoft zdecydował rozprawić się, wprowadzając do niego dodatkowy boczny pasek.

Wspomniany pasek boczny jest testowany w eksperymentalnej wersji Edge’a – przeglądarce Edge Canary. Niemniej, na razie tylko wybrani użytkownicy mają do niego dostęp.


Na zrzutach ekranu, które trafiły do sieci widać, że Microsoft umieścił swój nowy sidebar po prawej stronie okna przeglądarki. Nie wiadomo na razie, czy będzie można go przenieść, ale możliwe ma być jego permanentne wyłączenie. A jakie funkcje się na nim znalazły?

Szybki dostęp do pakietu Microsoft 365 i nie tylko


W sumie z poziomu bocznego paska ma być możliwa obsługa pięciu funkcji. Pierwsza z nich to panel Odkrywaj, który jeszcze nie trafił do stabilnego wydania przeglądarki internetowej. Ma on pomagać użytkownikom w docieraniu do stron internetowych podobnych do tej właśnie odwiedzonej. Druga to panel gier, przedstawiający kafelki przekierowujące go takich tytułów jak Pasjans, Szachy czy Microsoft Jewel w serwisie MSN Games.

edge-gry
Panel gier otworzony w Edge Canary z poziomu bocznego paska. | Źródło: Windows Central/Benjamin Mathis

Kolejna ikona bocznego paska pozwoli na uzyskanie dostępu do widoku, który umożliwi śledzenie punktów zdobytych w ramach programu Microsoft Rewards i zarządzanie nimi. Na pasku pojawiło się również webowe narzędzie służące do testowania jakości połączenia internetowego.

Ostatnia z ikon widoczna na pasku zadań pozwoli na szybkie utworzenie nowego dokumentu w programie Microsoft Word, nowego arkusza w Excelu czy nowej prezentacji w PowerPointcie. Być może z tej opcji będą mogli skorzystać tylko subskrybenci usługi Microsoft 365.

edge-word
Panel paska bocznego pogłębiający integrację Edge’a z programami pakietu Microsoft 365. | Źródło: Windows Central/Benjamin Mathis

Co sądzisz o zaprojektowanym przez Microsoft sidebarze? Jego wprowadzenie jest chyba całkiem niezłym pomysłem, biorąc pod uwagę to, że w przyszłości gigant z Redmond zapewne zechce wprowadzić do swojej przeglądarki kolejne funkcje.

Rzecz jasna, przeglądarkę Microsoft Edge pobierzesz z naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Windows Central, fot. tyt. Canva