Instalki.pl » Aktualności » Software » Steam otrzymał dynamiczną synchronizację z chmurą. Ta funkcja ułatwi wszystkim życie
Wtorek, 25 Styczeń 2022 12:38, Wpisany przez Piotr Malinowski
steam deck synchronizacja 1
Posiadacze konsoli Steam Deck będą zadowoleni.

Steam wzbogacił się właśnie o dynamiczną synchronizację z chmurą, która spodoba się przede wszystkim przyszłym posiadaczom urządzenia Steam Deck. Pozwoli ona bowiem na przełączanie się pomiędzy dowolnymi urządzeniami bez konieczności wychodzenia z gry. Jest to opcjonalna nowość, lecz zaleca się jej aktywację.

Korzystanie ze Steam Deck będzie łatwiejsze dzięki nowej funkcji


Już w lutym Steam Deck trafi do pierwszych konsumentów – niedawno dowiedzieliśmy się, że nie są planowane jakiekolwiek opóźnienia. Wszystko wskazuje na to, iż Valve dosyć ciężko pracuje nad usprawnieniem własnego ekosystemu tak, by korzystanie ze sprzętu było jak najbardziej intuicyjne i łatwe. Właśnie poczyniono kolejny krok jeśli chodzi o realizację tego celu.

Do platformy Steam wprowadzono bowiem dynamiczną synchronizację z chmurą. Funkcja została przygotowana po to, by przełączanie się pomiędzy Deckiem a komputerem było niezwykle proste i zachodziło bez jakichkolwiek problemów w zakresie importu oraz eksportu zapisów. Steam będzie automatycznie przesyłał wszystkie zmodyfikowane dane uruchomionej gry do chmury jeszcze zanim Deck zostanie uśpiony.


Pozwoli to na wznowienie gry z poziomu np. komputera bez potrzeby wyłączania produkcji i wylosowywania się na urządzeniu. Oczywiście będzie to działać w obydwie strony. Nie da się ukryć, iż mówimy o naprawdę przydatnym i wygodnym rozwiązaniu. Jak możemy wyczytać w oficjalnym oświadczeniu:

Oczekujemy, że użytkownicy będą często wstrzymywać swojego Steam Decka bez wychodzenia z gry, gdyż ma to często miejsce w przypadku innych przenośnych urządzeń do grania. Dynamiczna synchronizacja z chmurą sprawia, że jeżeli gracz będzie chciał zagrać na innym urządzeniu (komputerze lub Steam Decku), to jego postęp w grze będzie już na niego czekał. Dzięki tej funkcji Steam automatycznie prześle wszystkie zmodyfikowane dane gry do chmury, zanim urządzenie przejdzie w tryb uśpienia. Użytkownicy mogą następnie wznowić grę na dowolnym komputerze PC, laptopie lub innym urządzeniu. Steam automatycznie pobierze również wszelkie zmiany zapisanego stanu gry, gdy użytkownicy powrócą do Steam Decka i wybudzą urządzenie.

Warto też wspomnieć, iż korzystanie z funkcji nie jest wymagane. Valve zachęca jednak do jej aktywacji, by czerpać jak najwięcej przyjemności z grania. Jeśli użytkownik nie zdecyduje się na włączenie dynamicznej synchronizacji z chmurą, to zostanie on poproszony o zamknięcie uruchomionego procesu na Decku lub kontynuowanie bez uwzględnienia postępu ostatniego zapisu gry.

Co jednak ważne – producenci muszą włączyć tę opcję ręcznie w swoich grach na Steamworks. Deweloperzy poinformowali jak to zrobić. Miejmy nadzieję, że sporo firm zdecyduje się na aktywację funkcji, gdyż ułatwi ona życie osobom posiadającym Steam Deck.

Źródło i foto: Steam