Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 11 na smartfonie. Działa nawet Crysis 3
Niedziela, 23 Styczeń 2022 11:34, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 11 na telefonie
Nie uwierzysz, dopóki nie zobaczysz.

Windows 11 działający natywnie na smartfonie? Proszę bardzo, to możliwe. Youtuber o pseudonimie Geekerwan pokazał na swoim filmie, jak sprawnie pracuje oprogramowanie Microsoftu na smartfonie OnePlus 6T. Windows 11 na telefonie zaskakuje płynnym działaniem oraz tym, że da się na nim włączać gry. Serio! Geekerwan uruchomił Crysisa 3, który... a z resztą, sami zobaczcie.

Windows 11 na smartfonie - jakim cudem?!


Jak zapewne wiecie, istnieje wersja ARM Windows 11, która jest instalowana chociażby na laptopach Surface Pro X. Znane ze smartfonów procesory Qualcomm Snapdragon to także układy ARM. Niektóre sterowniki z komputerów są kompatybilne ze smartfonami z prostych powodów: w sprzedaży są notebooki z procesorami Qualcomma. Problemem pozostaje bootowanie UEFI. Teoretycznym problemem.

Renegade Project to otwartoźródłowy projekt, umożliwiający uruchamiać Windowsa i Linuxa natywnie na smartfonach. Zrzeszona wkoło niego społeczność wpadła na pomysł sfałszowania Windows UEFI w taki sposób, aby było odczytywane jak jądro Linuksa. W telegraficznym skrócie: dzięki temu smartfon "myśli", że uruchamia jądro Androida, a nie system Windows 11.

windows 11 na smartfonie
Windows 11 na smartfonie w pełnej krasie. | Źródło: mat. własny - zrzut ekranu z YouTube

Możecie sami skompilować UEFI dla swojego modelu smartfonu, o ile oczywiście posiadacie niezbędną wiedzę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z któregoś z gotowców. Wszystkie pliki można znaleźć na Githubie.

Uwaga: nie wszystkie funkcje działają na każdym modelu smartfona. Proces instalacji jest... problematyczny i wymagający cierpliwości. Z pewnością jest to zabawa dla osób, które wiedzą co robią i są naprawdę zdeterminowane.

System działa nadspodziewanie dobrze


Gdy przecierpi się już proces instalacji i równie nużącej konfiguracji systemu, Windows 11 zaczyna działać doprawdy nieźle.

Youtuber sprawdził to, jak na smartfonie z Windows 11 działa Crysis 3, ale też m.in. Counter-Strike: Global Offensive i Tomb Raider. Wyniki pomiarów niejednego zaskoczą, gwarantuję. Przypominam, że OnePlus 6T to smartfon mający na tę chwilę ponad 3 lata!

Polecam obejrzeć całe poniższe nagranie - być może zainspiruje kogoś, by spróbował zainstalować Windows 11 na swoim smartfonie.Źródło: YouTube

a.html" class="mainlevel-nav" >Reklama
  • RSS
  • Mapa strony
  • Praca
  • Cookies
  • Polityka prywatności
  • Wszystkie prawa zastrzeżone Copyright © 2004 - 2022 by New Software Sp. z o.o.