Instalki.pl » Aktualności » Software » 20 lat minęło. Z tych programów korzystaliśmy w 2002 roku
Środa, 19 Styczeń 2022 19:11, Wpisany przez Maksym Słomski
retro 2002
Szybko zleciało.

Dwie dekady w świecie nowych technologii to cała wieczność. Starsi czytelnicy naszego serwisu z pewnością pamiętają to, z jakich komputerów wtedy korzystali oraz jakie gry ogrywali. Aby odświeżyć co poniektórym pamięć, a być może przywołać także pozytywne wspomnienia poprzez wywołanie nostalgii, postanowiłem przygotować króciutkie zestawienie programów, które w 2002 roku ochoczo instalowano na wielu pecetach. 

Wszystkie poniższe programy pobierzesz z naszej bazy oprogramowania. Jeżeli chcesz poszukać wydań z 2002 roku, musisz przeszukać zasoby sieci. :)

eMule


Do dziś cała masa internautów kojarzy osiołka, będącego charakterystyczną maskotką programu eMule. To właśnie za pośrednictwem tego narzędzia, wykorzystującego architekturę peer-to-peer i działającego w oparciu o sieci eDonkey oraz Kad, pobierano gry, programy, filmy i innego rodzaju bardziej i mniej legalne treści. Otwartoźródłowe oprogramowanie jak na swoje czasy było szybkie, nowoczesne i stanowiło doskonałą alternatywę dla oryginalnego eDonkey2000.

emule
Źródło: Instalki.pl

Foobar2000


Podczas gdy większość melomanów korzystała w 2002 roku z WinAmpa, z końcem tego roku w sieci pojawiła się dlań interesująca alternatywa. Peter Pawlowski, twórca wtyczek dla WinAmpa, postanowił z końcem 2000 roku wydać autorski odtwarzacz plików dźwiękowych dla systemu Windows - Foobar2000. Użytkownicy szybko pokochali jego interfejs, ogromny wybór wteyczek, obsługę tagów, a z czasem również całe multum innych funkcji.

Foobar2000
Źródło: Instalki.pl

Ventrilo


Banan wszyscy. Jeżeli te dwa słowa przywodzą Ci cokolwiek na myśl, to znaczy, że widziałeś kiedyś nagranie grupy Ventrilo Busters. Ventrilo to program voice over Internet Protocol (voIP), będący dwie dekady temu swoistym odpowiednikiem dzisiejszego Discorda.

Ventrilo
Źródło: Instalki.pl

Zasada działania była podobna - użytkownicy mogli komunikować się ze sobą poprzez różne kanały dźwiękowe, tworzone w ramach serwerów. Programowi wers w swojej piosence DotA poświęcił Basshunter - "Vi sitter i Ventrilo och spelar DotA".Picasa


Nie skłamię chyba pisząc, że Picasa był prekursorem powszechnie dziś znanej usługi Zdjęcia Google. Picasa została wydana w październiku 2002 roku i już wtedy cieszyła się sporym zainteresowaniem pośród Polaków. Była menedżerem plików graficznych, umożliwiającym organizowanie kolekcji zdjęć oraz ich prostą edycję. Eksplozja popularności nastąpiła w 2004 roku, kiedy to Picasę przejęło Google, z czasem tworząc jej sieciowy serwis Picasa Web Albums. Ten został w końcu wyparty właśnie przez Google Photos.

OpenOffice.org


To właśnie 30 kwietnia 2002 roku firma Sun wydała OpenOffice, darmowy pakiet oprogramowania biurowego, wykorzystujący otwartoźródłową licencję OpenSource. Dla mnóstwa Polaków pakiet ten był rewelacyjnym substytutem dla płatnego i dość drogiego pakietu Microsoft Office. Pakiet jest rozwijany po dziś dzień, od jakiegoś czasu pod nazwą Apache OpenOffice i nie cieszy się już tak dużą popularnością, choć w dalszym ciągu ma grono zagorzałych zwolenników.

openoffice 1
Źródło: OpenOffice

Powyżej wymieniłem tylko te programy, które zadebiutowały w 2002 roku. Na komputerach z tamtych czasów spotkać można było rzecz jasna o wiele więcej narzędzi - te opisywałem między innymi w artykule o kultowych programach z lat 90', które odeszły lub odchodzą w niepamięć. Gadu-Gadu, mIRC, Hamachi, Snake, Tlen.pl to tylko niektóre z przykładów.

Pamiętacie jeszcze, jaki soft zainstalowany był na Waszych komputerach sprzed dwudziestu lat?

Źródło: mat. własny