Instalki.pl » Aktualności » Software » Android 12 pozwala wyłączyć 2G. Warto to zrobić dla bezpieczeństwa
Wtorek, 18 Styczeń 2022 12:33, Wpisany przez Anna Borzęcka
2g-android
Mało znana, ale przydatna funkcja systemu.

Android 12 zadebiutował w październiku ubiegłego roku, a od tego momentu obsługują go urządzenia przynajmniej niektórych producentów. Wielu internautów zna przynajmniej niektóre nowości, które system ten wprowadza, takie jak desing Material You czy ulepszone widgety. Nie brakuje jednak takich zmian, o których mało kto słyszał, a szkoda. Jedną z nich jest możliwość wyłączenia w smartfonie modemu 2G.

Sieć 2G i związane z nią zagrożenia


Jak zostało nagłośnione za pośrednictwem Twittera i serwisu EFF, Google po cichu udostępniło opcję wyłączenia modemu 2G w Androidzie 12 jeszcze w ubiegłym roku. Obecność takiej opcji jest świetną wiadomością, ze względu na bezpieczeństwo użytkowników.


Chociaż polscy operatorzy komórkowi zapowiadali już wyłączenie sieci 2G i 3G, cała Polska wciąż jest zasięgiem 2G objęta. Z tego standardu sieci jednak naprawdę nie warto korzystać – ze względu na jego liczne podatności i luki w bezpieczeństwie. Na przykład, łączność między urządzeniami i nadajnikami 2G nie charakteryzuje się szyfrowaniem najwyższej jakości, co sprawia, że bardzo łatwo przechwycić połączenia telefoniczne wykonywane za jej pośrednictwem i wysyłane za jej pośrednictwem wiadomości.

Jasne, większość dzisiejszych smartfonów korzysta przede wszystkim z sieci LTE, a niektóre mają nawet dostęp do 5G. Niemniej, gdy sygnał sieci 3G, LTE czy 5G jest słaby, Twój telefon może choćby na moment przełączyć się na sieć 2G, narażając się na atak.

Jak wyłączyć 2G w Androidzie 12?


Jeżeli zależy Ci na ochronie swoich danych i prywatności, a akurat posiadasz smartfon z Androidem 12, koniecznie sprawdź, czy możesz skorzystać z opcji wyłączenia w nim modemu 2G. Taka opcja powinna być widoczna w ustawieniach sieci komórkowych urządzenia.

Warto mieć na uwadze, że niestety nie wszystkie urządzenia obsługujące Androida 12 pozwalają na wyłączenie modemu 2G. To dlatego, że skorzystanie z opcji wymaga, by smartfon obsługiwał Radio HAL w wersji 1.6, a wiele urządzeń zaktualizowanych z Androida 11 do Androida 12 go nie obsługuje.

Na wyłączenie modemu 2G z pewnością pozwalają smartfony Pixel 6 i 6G Pro. Podobno opcja nie jest dostępna na Pixelu 5. Nie widzę jej także w moim Samsungu S21+.

Źródło: EFF, fot. tyt. Canva