Instalki.pl » Aktualności » Software » Linia Nvidia Shield TV z Android TV 11. Wieloletnie wsparcie, ale liczne błędy systemu
Poniedziałek, 17 Styczeń 2022 15:23, Wpisany przez Jan Domański
Linia Nvidia Shield TV z Android TV 11. Wieloletnie wsparcie, ale liczne błędy systemuNowy Android TV nawet po 7 latach!

Kilka dni temu właściciele całego przekroju przystawek smart TV na Androidzie od Nvidii, mogli doświadczyć aktualizacji systemu do najnowszego Androida TV 11. Zieloni przygotowali update nie tylko do ostatnich odsłon Nvidia Shield TV 2019 i Nvidia Shield TV Pro 2019, ale nawet dla pierwotnego modelu z 2015 roku. To daje aż 7 lat wsparcia! Nie znam innego producenta urządzeń smart TV na Androidzie TV (czy obecnie też Google TV) lub nawet smartfonów i tabletów, który pracowałby nad ulepszeniami software tak długi czas.

Shield Experience 9.0 na Nvidia Shield TV, czyli nowy system Android TV 11 i nowe usterki


Czyżby rekord w świecie Androida? Możliwe, ale aż tak mocno nie zagłębiałem się w porównanie do długowiecznej konkurencji. Dla Shield TV z 2015 roku, to już 27 aktualizacja systemowa. Wraz z Shield Experience 9.0 użytkownicy otrzymali między innymi poprawki bezpieczeństwa z września 2021 roku, obsługę aptX dla kompatybilnych słuchawek Bluetooth, automatyczne odłączenie sprzętów Bluetooth w trybie uśpienia, opcję zmiany jakości audio, nową klawiaturę Gboard, kolejne ustawienia oszczędzania energii, obsługę przycisku Stadia dla gamepadów z rodziny Xbox, PlayStation i Shield czy poprawki różnych błędów.

Linia Nvidia Shield TV z Android TV 11. Wieloletnie wsparcie, ale liczne błędy systemu
Nvidia Shield TV i Shield TV Pro (edycje 2019) to tylko najnowsze odsłony przystawek, także starsze dostały Androida TV 11 / Foto: Nvidia

Niestety wraz z nowymi funkcjami i usprawnieniami, Nvidia nie ustrzegła się usterek oprogramowania, niektórych dość irytujących. Część użytkowników raportuje o zniknięciu serwera Plex na Shield TV (lub jego działaniu, ale bez HDR), braku integracji z Home Assistant, niedziałaniu HDMI CEC (wzajemne sterowanie jednym pilotem lub zbiorcza głośność, jednoczesne włączanie i wyłączanie sprzętów), problemach z mapowaniem sieci, losowych wybudzeniach urządzenia, przypadkach spadków wydajności oraz degradacji jakości audio czy innych przypadłościach.

Zaktualizowałeś Shielda i trapią cię błędy? Rozważ downgrade na Android TV 9.0


Na razie warto zastanowić się nad chwilowym wstrzymaniem aktualizacji. Może lepiej poczekać, aż Nvidia naprawi bolączki swojej adaptacji Androida TV 11 na urządzenia z rodziny Shield TV. Jeśli już zdarzyło się wam pobrać oraz zainstalować Androida TV 11, to niekoniecznie wszyscy mają błędy. W przypadku, gdy należycie do posiadaczy Shieldów z usterkami pod nowym Androidem i wolelibyście starsze, dopracowane wydanie, to możecie przeprowadzić downgrade systemu, a później wyłączyć automatyczne aktualizacje. W sieci można znaleźć poradniki, jak przeprowadzić całą procedurę. Np. w tym miejscu na reddicie. Ten konkretny przygotował użytkownik o pseudonimie Key_Advice_2814. Opis jest po angielsku.

Zobacz również: Wskrzesił Steam Machines. Przerobił laptopa zainspirowany sprzętem Valve

Źródło i foto: Nvidia / piunikaweb / własne