Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft Defender czekają duże zmiany – przy okazji wyjścia poza Windows
Czwartek, 13 Styczeń 2022 13:11, Wpisany przez Anna Borzęcka
defender-android
Defender zmierza na Androida, iOS i macOS.

Wielu użytkowników komputerów z Windows 10 i Windows 11 instaluje na nich programy antywirusowe. Moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie, a to dlatego, że systemy te posiadają własny, wbudowany antywirus – Microsoft Defender. Microsoft Defender naprawdę świetnie radzi sobie z odpieraniem zagrożeń, a jednocześnie nie uprzykrza życia użytkowników, co udowadniają liczne raporty. Teraz Microsoft pracuje nad tym, aby udostępnić go na innych platformach.

Microsoft Defender także dla Androida, iOS i macOS


Właściwie, na wybranych platformach innych niż systemy Windows, takich jak Android, można już uzyskać dostęp do programu Microsoft Defender. Niemniej, z opcji tej skorzystać mogą jedynie klienci korporacyjni. W ramach projektu o nazwie kodowej „Gibraltar” z myślą o urządzeniach z Androidem, iOS i macOS Microsoft tworzy jednak Defendera przeznaczonego do użytku domowego, który będzie darmowy dla wszystkich. Przy okazji jego debiutu Defender doczeka się też zupełnie nowego wydania w Windows 11.

W zasadzie, nowy Defender dla Windows 11, o którym mówi się już co najmniej od listopada, jest kluczowym elementem projektu Gibraltar. Na każdej platformie aplikacja ma bowiem stanowić swoiste centrum, które pozwoli monitorować bezpieczeństwo wszystkich urządzeń, na których Defender został zainstalowany. Ba, hub ten ma nawet pozwalać na dodawanie do niego kolejnych osób (na przykład członków rodziny), poprzez link z zaproszeniem. Jego częścią ma być też opcja kontroli rodzicielskiej.

Microsoft Defender w Microsoft Store


To, że nowy Defender ma być wieloplatformową usługą, potwierdza jego wersja poglądowa, której strona pojawiła się w Microsoft Store. Możliwe jest nawet pobranie tej wersji poglądowej i zainstalowanie jej na Windows 11, jednakże zalogować się mogą do niej tylko Ci użytkownicy, którzy zostali wybrani przez Microsoft do udziału w jej testach.

defender-preview-1
Poglądowa wersja nowej aplikacji Microsoft Defender pobrana na komputer z Windows 11 z Microsoft Store. | Źródło: mat. własne

„Bezpieczeństwo, w uproszczeniu. Microsoft Defender to Twoja osobista ochrona przed cyfrowymi zagrożeniami. Zabezpiecz swoje urządzenia z szeregiem różnych systemów operacyjnych, takich jak Windows, Apple i Android.”, czytamy w opisie poglądowej wersji Microsoft Defender w Microsoft Store.

W tej chwili nie wiadomo, kiedy międzyplatformowy Microsoft Defender zadebiutuje. Podejrzewa się jednak, że może się to stać w ciągu kilku miesięcy. Gdy jego premiera nastąpi, na Windows 11 powinien być on swoistym dodatkiem do funkcji Defendera wbudowanych w system. Umieszczenie go w Microsoft Store sugeruje bowiem, że jego instalacja nie będzie konieczna.

Źródło: Windows Latest, fot. tyt. Microsoft