Instalki.pl » Aktualności » Software » Smartfonowy Tizen umarł. Telefony Samsunga bez dostępu do sklepu aplikacji
Poniedziałek, 10 Styczeń 2022 14:16, Wpisany przez Jan Domański
Smartfonowy Tizen umarł. Telefony Samsunga bez dostępu do sklepu aplikacjiOstatnie przejawy wsparcia już zakończone.

Obecnie dwoma najpopularniejszymi systemami operacyjnymi dla smartfonów są Android i iOS. Z dużych graczy mamy jeszcze Huawei HarmonyOS (choć i tak oparto go na Androidzie, ale bez usług Google). Reszta jest niewielką niszą. Niegdyś przodownik androida także próbował swoich sił we własnym oprogramowaniu. Jednak Samsung nigdy nie podbił świata Tizenem. Jego plany rozwoju ma jedynie dla smart home. Posiadacze telewizorów z Tizenem mogą spać spokojnie.

Wyłączenie smartfonowego sklepu aplikacji Tizen OS ostatnim etapem procesu wygaszania systemu


Przełom 2021 i 2022 roku to po dezaktywacji wielu smartfonów BlackBerry (w zasadzie wyłączeniu możliwości korzystania z większości ich podstawowych funkcji), to także koniec ery smartfonowego Tizena. Od 31 grudnia żadni użytkownicy nie mogą pobierać aplikacji ze sklepu tego systemu. Wcześniej wyłączono funkcję pozyskiwania nowych programów i gier, ale do końca roku można było instalować już wcześniej podpięte do naszej biblioteki pozycje. W dużej mierze smartfony bazujące na Tizenie były jednak niezbyt użyteczne od dłuższego czasu.

Smartfonowy Tizen umarł. Telefony Samsunga bez dostępu do sklepu aplikacji
Ostatnim smartfonem na Tizenie był Samsung Z4 z 2017 roku / Foto: Samsung

W 2018 roku wycofano obsługę bardzo popularnego na platformie programu ACL, a później nie dało się też korzystać np. z Facebooka, WhatsAppa, gier Gameloftu czy wielu innych pozycji. Definitywne zamknięcie sklepu jest tylko "kropką nad i". Ostatnim telefonem z Tizenem był już dość leciwy Samsung Z4 z 2017 roku. Koncern wycofał się w ubiegłym roku z Tizena nawet na smartwatchach. Dotychczasowe modele będą dalej otrzymywać wsparcie przez 3 lata od premiery, ale nowe będą miały na pokładzie już tylko Google Wear OS.

Po Tizen OS i bada OS koncern Samsung wciąż może mieć w planach skoki w bok od Androida


Mobilny system operacyjny Samsung Tizen bazuje na komponentach Linuxa, ale wywodzi się także po części z MeeGo i bada OS (inny przeznaczony do smartfonów system Samsunga, który został zaprezentowany w 2009 roku, ale miał krótki żywot). Pierwsze wydanie Tizena ujrzało światło dzienne w 2012 roku, ale realnie konsumenckie smartfony, które można było kupić w sklepach z Tizenem, pojawiły się dopiero w 2015 roku (po wcześniejszym zaprezentowaniu w 2014 roku).

Smartfonowy Tizen umarł. Telefony Samsunga bez dostępu do sklepu aplikacji
Google Nest Hub pierwszej generacji - jak na razie pierwsze urządzenie na systemie Google Fuchsia OS / Foto: własne

Co ciekawe, śmierć Tizena a wcześniej bada OS, wcale nie oznacza całkowitego wycofania się z alternatywnych systemów na smartfonach Samsunga. Wiele wskazuje na to, że Koreańczycy przygotowują się do wprowadzenia Fuchsia OS na swoje telefony w najbliższych latach. Jednak Fuchsia nie jest ich autorskim projektem, a pobocznym przedsięwzięciem Google, które na razie można zaobserwować w smart ekranie Google Nest Hub pierwszej generacji.

Zobacz również: Telegram Desktop czy groźny wirus Purple Fox? Nie instaluj programów z niepewnych źródeł

Źródło: tizenhelp / własne / Wikipedia