Instalki.pl » Aktualności » Software » Samochody Honda zamieniły się w wehikuły czasu przez błąd kodowania
Poniedziałek, 10 Styczeń 2022 10:19, Wpisany przez Maksym Słomski
honda blad oprogramowania
Winne wadliwe oprogramowanie.

Problemy z wadliwym oprogramowaniem bywają zmorą nie tylko dla użytkowników komputerów, smartfonów i innych drobnych produktów z rodziny elektroniki użytkowej. W XXI wieku zdarza się, że niezbędne aktualizacje softu otrzymują nawet samochody i jest ich tym więcej, im więcej mają one podzespołów podlegających tego rodzaju modyfikacjom. Nie raz słyszałem już na przykład o tym, że aktualizacja oprogramowania w jakimś modelu samochodu była w stanie poprawić pracę skrzyni biegów. Tym razem na stosowną łatkę czekają posiadacze aut marki Honda i Acura, którzy zmagają się z niespodziewanym "błędem roku 2022".

Błąd cofnął samochody Honda i Accura do 2002 roku


Właściciele starszych modeli samochodów Honda i Acura, którzy uruchomili swoje samochody w nowym roku, ze zdziwieniem dostrzegli, że przenieśli się w czasie. W obrębie systemu multimedialnego aut zamiast 2022 roku widniał bowiem rok 2002, co jest wbrew pozorom całkiem sporym problemem. Wiele pojazdów z konkretnymi datami wiąże różnej maści "przypominajki" o planowanym serwisie oraz garść innych funkcji.


Wyświetlanej błędnej dacie towarzyszy błędna godzina. Niestety, ręczna zmiana daty i godziny nic nie daje, a oprogramowanie po prostu nie zapisuje prostej modyfikacji.

Usterka wzięła się najpewniej z błędu kompilacji kodowania. Jeden z użytkowników forum Drive Accord twierdzi, że po zagłębieniu się w menu diagnostyczne systemu nawigacji dostrzegł, że data w GPS została ustawiona na 19 maja 2002 roku, czyli dokładnie 1024 tygodnie od 1 stycznia 2022 roku. W tym kontekście ważnym jest fakt, iż GPS używa pewnego punktu początkowego do określenia daty i czasu. Ta informacja jest wysyłana do urządzeń GPS w postaci ciągu 10 cyfr binarnych, reprezentujących bieżący tydzień, który zaczyna się od zera i kończy na 1023 — liczba ta ma powrócić do zera w 1024 tygodniu. Od momentu ustawienia pierwszego tygodnia zerowego 6 stycznia 1980 roku, co 19,7 lat mamy do czynienia z masową zmianą numerów tygodni GPS, przy czym pierwszy przypada na sierpień 1999 roku, a ostatni na 6 kwietnia 2019 roku. Możliwe, że oprogramowanie Hondy nie uwzględniło zmiany, która miała nastąpić w 2022 roku, potencjalnie z powodu przeoczenia.

Prosta usterka nie zostanie szybko naprawiona


Producent nie podał dokładnie, których modeli oraz roczników aut dotyczy problem, ale w Internecie widać falę komentarzy zwłaszcza od użytkowników pojazdów z lat 2006-2014 z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii. Złe wieści polegają na tym, że Honda twierdzi, iż naprawa może zająć wiele długich miesięcy.

Na forum właścicieli Hondy CR-V pojawiły się odpowiedzi oddziałów Hondy z USA i Wielkiej Brytanii. Przedstawiciel z USA twierdzi, że kierowcy będą doświadczać problemu od stycznia do sierpnia 2022 roku. Po tym czasie system sam dokona autokorekty. Pracownik Hondy z Wielkiej Brytanii przekazał natomiast, iż firma pracuje nad wypracowaniem rozwiązania, a z posiadaczami aut będą kontaktowali się dealerzy.

Źródło: Jalopnik, zdj. tyt.: zrzut ekranu z klipu "Honda szybsza niż wygląda" na YouTube