Instalki.pl » Aktualności » Software » Wkrótce emoij w Google Chrome będą wyglądać jeszcze lepiej
Piątek, 07 Styczeń 2022 12:24, Wpisany przez Anna Borzęcka
emoji-chrome
Dobre wieści dla miłośników emoji.

Nie każdemu może się to podobać, ale emoji są dziś powszechną formą komunikacji. Te już raczej nie znikną z sieci, ani ze wszystkich platform, na których można ich używać. W przyszłości będzie ich zapewne tylko więcej i więcej. Zatem, dobrze wiedzieć, że te chociaż będą wyglądać lepiej, a przynajmniej w Google Chrome. Gigant z Mountain View testuje ich bowiem nowy format.

Lifting dla emoji


W tej chwili niektóre emoji w Google Chrome wyglądają na nieco rozmyte. Ten brak ostrości zostanie naprawiony w Google Chrome 98, który od wczoraj dostępny jest w wersji beta. W tym wydaniu przeglądarki zamiast z tradycyjnej bitmapy (CBDT/CBLC) emoji korzystają z nowego formatu czcionek o nazwie COLRv1.

Google zaprojektowało format COLRv1, by ten wspierał bardziej zaawansowane „definicje glifów” (w typografii glif to kształt przedstawiający w określonym kroju pisma konkretny grafem lub symbol), takie jak gradienty i przejścia. Potrafi on nawet ponownie wykorzystywać istniejące kontury w przypadku wielu różnych emoji.

Faktycznie emoji wykorzystujące format COLORv1 wyglądają lepiej. Rzecz jasna, w przypadku jednych emoji różnice bardziej rzucają się w oczy, a w przypadku innych mniej, co pokazuje poniższy zrzut ekranu z przykładowymi piktogramami. Screenshot pochodzi z opublikowanego przez Google demo https://codepen.io/drott_chrome/pen/ExvaYxm. Demo to działa tylko po uruchomieniu w Google Chrome Canary 98.0.4728.0 lub nowszym.

emoji-roznice
Emoji w dotychczasowym formacie oraz w nowym formacie COLRv1. | Źródło: Google

Co istotne, emoji w nowym formacie prezentują się lepiej szczególnie w większym rozmiarze, co oznacza, że będą wyglądać lepiej na stronach internetowych wykorzystujących stosunkowo duże rozmiary czcionek. Co więcej, emoji bazujące na COLRv1 będą mniej zasobożerne.

Premiera Chrome 98


Stabilne wydanie Google Chrome 98 ma zadebiutować już za 25 dni, czyli 1 lutego – na wszystkich dostępnych platformach, i tych mobilnych i desktopowych. To właśnie wtedy wszyscy użytkownicy uzyskają dostęp do emoji wykorzystujących format COLRv1. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na aktualizację.

Rzecz jasna, przeglądarkę Google Chrome pobierzesz z naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Android Police, fot. tyt. Canva