Instalki.pl » Aktualności » Software » Android Automotive otrzymuje YouTube i inne fajne funkcje
Czwartek, 06 Styczeń 2022 12:08, Wpisany przez Maksym Słomski
android automotive volvo
Tak wygląda przyszłość motoryzacji.

Niemal wszyscy kierowcy interesujący się światem nowych technologii słyszeli już o Android Auto i Apple Car Play. Wciąż niewielu zdaje sobie sprawę z tego czym jest Android Automotive, system operacyjny zaprezentowany przez Google w 2017. Oprogramowanie, które zadebiutowało w 2018 roku na pokładzie samochodu Polestar 2 jest w pełni autonomicznym rozwiązaniem dostosowanym do potrzeb aut i kierowców i nie wymagającym połączenia ze smartfonem, jak ma to miejsce w przypadku Android Auto. Android Automotive doczekało się właśnie dość dużej aktualizacji.

Aktualizacja Android Automotive dodaje YouTube i parę ciekawych funkcji


Google w trakcie CES 2022 zaprezentowało najnowszą aktualizację oprogramowania Android Automotive. Mapy Google zostały zoptymalizowane pod kątem ładowania i wyznaczania tras pojazdów elektrycznych, a aplikacje zewnętrznych programistów da się teraz pobierać ze Sklepu Play. Co ważne, na system ten w końcu trafiła aplikacja YouTube. Tą można będzie włączać tylko wtedy, gdy samochód nie będzie się przemieszczał, na przykład w trakcie ładowania.

Android Automotive wkrótce umożliwi też użytkownikom sprawdzanie i aktywowanie większej liczby ustawień bezpośrednio za pomocą poleceń głosowych Asystenta w samochodzie:

"Od aktywacji funkcji takich jak pomoc w utrzymywaniu pasa ruchu, po sprawdzanie, kiedy należy udać się na kolejny przegląd. Twój głos może zastąpić szukanie odpowiedniego przycisku lub przewijanie ustawień na ekranie systemu multimedialnego" - czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Aplikacja Android Auto wreszcie oficjalnie dostępna w Polsce

Platforma otrzymała również nowe aplikacje nawigacji do wyboru (Sygic i Flitsmeister), apki dotyczące ładowania (ChargePoint i PlugShare) oraz aplikacje parkingowe (SpotHero i ParkWhiz).

Asystent Google na telefonach, głośnikach i innych urządzeniach będzie mógł też zdalnie aktywować ogrzewanie lub chłodzenie pojazdu, zablokować i odblokować auto oraz pozyskać informacje takie jak pozostały czas jazdy na baterii. Te działania zdalne będą obsługiwane jako pierwsze w samochodach Volvo debiutujących w 2022 roku.W jakich samochodach jest Android Automotive?


Android Automotive już teraz działa w samochodach Polestar 2 oraz Volvo XC 40 Recharge.

W tym roku z Android Automotive na pokładzie do sprzedaży trafią chociażby Volvo C40 Recharge, Volvo XC60, Volvo S90, Volvo V90 i Volvo V90 Cross Country. Wbrew pozorom Android Automotive nie jest zarezerwowane wyłącznie dla tej jednej marki. Swoje zainteresowanie oprogramowaniem Google potwierdziły już koncerny General Motors, Stellantis, Lucid Motors oraz Honda.

Źródło: Google, 9to5google