Instalki.pl » Aktualności » Software » Chrome 97 zadebiutował i wprowadził kontrowersyjną zmianę
Środa, 05 Styczeń 2022 14:53, Wpisany przez Anna Borzęcka
chrome-97
Pobierz aktualizację już teraz.

Cóż, Google dotrzymuje swojego harmonogramu aktualizacji Google Chrome. Wczoraj zadebiutowała nowa wersja przeglądarki internetowej giganta z Mountain View – Chrome 97. Co ta nowa wersja wprowadziła na wszystkich wspieranych platformach, czyli urządzeniach z systemami Windows, Linux, macOS, Chrome OS, Android i iOS? Przekonaj się!

Lepsze wsparcie dla nietypowych klawiatur


W przypadku desktopów największą nowością w Chrome 97 jest tak zwane Keyboard API. Jest to rozwiązanie, które sprawia, że aplikacje webowe w końcu będą w stanie zidentyfikować prawidłowo naciśnięcia tych klawiszy, których dotychczas nie były w stanie. Mowa na przykład o naciśnięciach klawiszy we francuskim rozkładzie klawiatury (AZERTY).

Niestety, choć Keyboard API rozwiązuje jeden problem, tworzy kolejny, który zdaniem wielu (w tym projektantów Mozilli i zespołu WebKit od Apple) jest jeszcze gorszy. To dlatego, że omawiane API umożliwia identyfikację i śledzenie użytkownika, który w danym regionie używa klawiatury z rzadko spotykanym układem. Zatem, Firefox i Safari raczej podobnych rozwiązań nie otrzymają.

Chrome 97 – lepsza kontrola nad danymi i nie tylko


Chrome 97 wprowadziło też możliwość usunięcia wszystkich danych przechowywanych przez wybraną stronę internetową. Dotychczas użytkownicy mogli usuwać tylko pojedyncze ciasteczka. Kolejną nowością jest zmiana, która sprawia, że aplikacje webowe wyglądają bardziej jak aplikacje natywne. To dlatego, że od teraz przeglądarka umożliwia im lepsze wykorzystanie przestrzeni na takie elementy jak paski wyszukiwania czy przyciski nawigacyjne.

chrome-dane
Chrome 97 umożliwia usuwanie wszystkich danych zapisanych przez poszczególne witryny. | Źródło: mat. własne

W Chrome 97 światło dzienne ujrzał też eksperyment, który zaczęto testować już w Chrome 94. Za sprawą aktualizacji deweloperzy stron internetowych mogą wykorzystywać CSS, by otrzymywać informację o tym, czy ekran, na którym ich strona jest teraz wyświetlana, wspiera treści HDR.

Nowości na urządzeniach mobilnych


W przypadku sprzętu z Androidem i iOS Chrome 97 wprowadził jedną dość przydatną zmianę. Jak widomo, na urządzeniach mobilnych strony internetowe nie zawsze są odpowiednio skalowane do wyświetlania. Z pomocą przychodzi zoom – możemy powiększyć widok danej strony tak, aby do naszego ekranu pasowała. Niemniej, dotychczas za każdym razem zoom trzeba było zmieniać podczas przechodzenia z witryny na witrynę.

Teraz ustawienia przybliżenia można zapisać – oddzielnie dla każdej strony. Dzięki temu, na przykład, Instalki.pl będziesz mógł przeglądać przy powiększeniu 110%, a Pepper.pl przy powiększeniu 120%. Niestety, funkcja ukryta jest za eksperymentalną flagą, ale łatwo ją włączyć – wystarczy przejść pod adres chrome://flags, odnaleźć flagę Accesibility Page Zoom i zmienić jej ustawienie na Enabled. Gdy już zechcesz skorzystać z funkcji, kliknij w kłódkę widoczną w pasku adresowym, a następnie opcję Zoom.

chrome97-zoom
Zapisywanie powiększenia strony w Google Chrome 97 na urządzeniu mobilnym. | Źródło: mat. własne

Oczywiście, przeglądarkę Google Chrome pobierzesz za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem. Kolejna duża aktualizacja przeglądarki, o numerze 98, ma zadebiutować za 27 dni – 1 lutego.


Źródło: Android Police, fot. tyt. Canva