Instalki.pl » Aktualności » Software » MIUI 13 oficjalnie. Wiemy już wszystko o nowej nakładce Xiaomi
Środa, 29 Grudzień 2021 13:15, Wpisany przez Antoni Zaborski
MIUI 13 oficjalnie.
Długo czekaliśmy, ale wygląda na to, że było warto.

Równocześnie z premierą Xiaomi 12, chiński producent zaprezentował też najnowszą wersję nakładki systemowej - MIUI 13. Poznaliśmy najważniejsze cechy odświeżonego interfejsu i oficjalne informacje o jego dostępności.

Co nowego?


Xiaomi ewidentnie zdaje sobie sprawę, że ostatnie generacje MIUI, delikatnie mówiąc, nie należały do idealnych. Użytkownicy często skarżyli się na liczne błędy i słabą stabilność systemu, głównie w słabszych sprzętach. Prezentację MIUI 13 oparto więc przede wszystkim na zapewnieniach o poprawie i (wzorem Apple) przedstawieniu za pomocą procentów o ile lepsze jest nowe rozwiązanie. I tak, jeśli chodzi o płynność, jest podobno lepiej o dokładnie 52 procent. Aplikacje systemowe mają działać 23 procent szybciej, a programy innych producentów 15 procent. Dzięki usprawnionemu zarządzaniu pamięcią, zyskać ma również wielozadaniowość, a system ma być bardziej odporny na upływ czasu.

MIUI 13 oficjalnie.
Źródło: Xiaomi

Najbardziej widoczne zmiany zaszły jednak w oprawie graficznej. Kurację odmładzającą przeszło większość elementów systemowych, ikon, tapet, a także czcionek. Xiaomi chwali się wprowadzeniem nowego stylu liternictwa MiSans, który ma bardziej pasować do aplikacji zaprojektowanych w duchu Material You.

Są też oczywiście nowe animacje, widżety o regularnych kształtach i przeprojektowany panel szybkich ustawień. Co ważne, zmiany zostały dostosowane także do tabletów, a system dla serii Pad został specjalnie zoptymalizowany pod pracę na większych ekranach.

MIUI 13 oficjalnie.
Źródło: Xiaomi

Prywatność i bezpieczeństwo


MIUI 13 wprowadza również szereg ulepszeń jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zarówno samego użytkownika, jak i jego danych. Xiaomi zaimplementowało w oprogramowaniu nowy system rozpoznawania użytkownika, który bazuje nie tylko na twarzy, ale też sylwetce osoby widocznej w kamerze (od pasa w górę). Dzięki temu, ilość weryfikowanych punktów jest większa, a co za tym idzie szansa na oszukanie blokady - podobno mniejsza.

Na prezentacji wspomniano też o wewnętrznym systemie mającym chronić użytkowników urządzeń Xiaomi przed oszustwami internetowymi. Firma posiada podobno na bieżąco aktualizowaną bazę witryn i adresów, które mogą stanowić zagrożenie i właściciele sprzętów z MIUI 13 będą przed nimi ostrzegani.

MIUI 13 oficjalnie.
Źródło: Xiaomi

Dostępność


Według informacji na oficjalnym blogu Xiaomi, globalni użytkownicy mogą spodziewać się aktualizacji do MIUI 13 w pierwszym kwartale 2022 r. Pierwsza partia modeli obejmuje: Mi 11, Mi 11 Ultra, Mi 11i, Mi 11X Pro, Mi 11X , Xiaomi Pad 5, Redmi 10, Redmi 10 Prime, Xiaomi 11 Lite 5G NE, Xiaomi 11 Lite NE, Redmi Note 8 (2021), Xiaomi 11T Pro, Xiaomi 11T, Redmi Note 10 Pro, Redmi Note 10 Pro Max, Redmi Note 10, Mi 11 Lite 5G, Mi 11 Lite i Redmi Note 10 JE.

Kolejne urządzenia będą dostawały update w następnych miesiącach nadchodzącego roku. Pełna lista modeli, które najprawdopodobniej zostaną zaktualizowane do MIUI 13 jest dostępna tutaj.

Źródło: Xiaomi / fot. tyt. Xiaomi