Instalki.pl » Aktualności » Software » Steam został zbanowany w Chinach
Niedziela, 26 Grudzień 2021 13:29, Wpisany przez Piotr Malinowski
steam blokada chiny 1
Chodzi o globalną wersję platformy.

Globalna wersja platforma Steam została zablokowana na chińskim rynku – tak przynajmniej wynika z wszelkich raportów opublikowanych do tej pory. Tym samym mieszkańcy kraju stracili możliwość zabawy w ponad 110 tys. gier. Udostępniona została im jednak specjalna wersja usługi ze skrajnie ograniczoną biblioteką produkcji.

Steam w swojej globalnej odsłonie dostał bana w Chinach


Wszechobecna chińska cenzura to temat, który przewija się w internecie dosyć często. Wszystko z powodu polityki tamtejszego rządu – ten coraz częściej blokuje treści uznawane za „szkodliwe” oraz ogranicza czas jaki ludzie mogą spędzać na konsumpcji elektronicznej rozrywki. Kilka miesięcy temu mieliśmy chociażby do czynienia z wprowadzeniem skrajnego limitu dotyczącego nieletnich – mogą oni spędzać wyłącznie godzinę dziennie na graniu online.

Jeśli śledzicie temat, to zapewne słyszeliście, że w lutym powstała platforma Steam China dostosowana do restrykcji polityków tego socjalistycznego państwa. Równolegle działała jednak globalna odsłona usługi, więc nikt zbytnio nie przejmował się jej „rządowym” odpowiednikiem. Jak jednak informują użytkownicy – właśnie nastąpiła blokada standardowej wersji Steama.

 
Internautom nie działa ani aplikacja ani strona internetowa – domena otrzymała bana na terenie całego kraju. Tym samym chińscy gracze nie mają wyboru i pozostaje im wyłącznie Steam China, który oferuje wyłącznie zalążek standardowej platformy. Mowa bowiem o dostępie do wyłącznie 103 gier (w momencie pisania artykułu) – w skład oferty wchodzi m.in. Counter-Strike: Global Offensive i Dota 2.

Poza tym próżno szukać tam jakichkolwiek funkcji społecznościowych pokroju Warsztatów Steam, Rynku Społeczności, forów dyskusyjnych czy sekcji Aktywność. Nie znajdziemy więc transmisji na żywo innych użytkowników, udostępnionych zrzutów ekranu, poradników stworzonych przez społeczność itd. Trzeba przyznać, że brzmi to strasznie.

Jest to niestety zgodne z zaostrzoną polityką chińskiego rządu i raczej nie ma szans na poprawę tego stanu rzeczy w najbliższym czasie. Blokada globalnej wersji Steam dołącza tym samym do godziny policyjnej obowiązującej od godziny 22:00, banicji Fortnite czy wspomnianego wyżej limitu na granie.

Źródło: The Verge, Twitter / Foto. Steam