Instalki.pl » Aktualności » Software » Samsung przodujący w sprzedaży Androida może zamienić system na Fuchsia OS
Czwartek, 23 Grudzień 2021 22:09, Wpisany przez Jan Domański
Samsung może zrezygnować z Androida na rzecz Fuchsia OS będąc jego liderem sprzedażyDwa źródła potwierdzają taki scenariusz.

Android (włącznie z Androidem TV i Google TV) i Chrome OS nie są jedynymi systemami operacyjnymi rozwijanymi przez Google. Koncern ma pod swoimi skrzydłami także Fuchsia OS. Ten ostatni nie jest jeszcze szeroko znany, ale może w najbliższych latach być podstawową platformą dla smartfonów i tabletów Samsunga, czyli lidera sprzedaży telefonów z Androidem (za nim jest Xiaomi, Vivo czy Oppo). Tak sugerują dwa niezależne źródła. Przynajmniej plusem dla Google jest to, że Fuchsia to także jego projekt.

Za kilka lat Samsung miałby porzucić Androida na smartfonach i tabletach zastępując go Fuchsia OS


Do tych wniosków doszli dwaj znani leakerzy i komentatorzy branżowi. Według Dohyun Kima i Leaker Ice Universe, dni smartfonów Samsunga na Androidzie są już policzone, ale nie należy się spodziewać w najbliższym czasie. Koreańczycy mieliby zamienić Androida na Fuchsia OS dopiero za kilka lat. Proces będzie powolny, ale pierwsze pogłoski pojawiły się już w maju tego roku. Choć wtedy nie było wiadomo, dla jakiej kategorii urządzeń Samsung ma plany związane z Fuchsia OS.

Samsung może zrezygnować z Androida na rzecz Fuchsia OS będąc jego liderem sprzedaży
Google Nest Hub pierwszej generacji, to na nim można spotkać Fuchsia OS, ale dopiero po tegorocznej aktualizacji / Foto: własne

Google pracuje nad Fuchsia OS co najmniej od 2016 roku. Według raportu Bloomberga z 2018 roku, Google rozważało, aby kiedyś zastąpić nim Androida i Chrome OS, ale zdaje się, że teraz ma dla niego plany skupione pod kątem sprzętu IoT i różnych smart gadżetów. Jest pewna szansa, że nawet mieliście z nim styczność, choć nie jest w tak bardzo popularnym sprzęcie. Smart ekran Google Home Hub pierwszej generacji (podobny do stacjonarnego tabletu bez baterii, ale z nieco innymi funkcjami, bardziej jak smart głośnik Google Home, ale z dołożonym ekranem) zaczął otrzymywać latem aktualizację z Fuschia zamieniającą dotychczasowy CastOS (od wersji 1.52.260996). Co ciekawe, firma przeprowadziła procedurę na tyle sprawnie, że będąc użytkownikiem Huba, można było nawet nie zauważyć tej rewolucji. Interfejs pozostał bez zmian, choć niektóre funkcje mogły delikatnie przyspieszyć.

Google może mieć w planach większą ekspansję Fuschia OS poza własne urządzenia


Fuschia OS góruje nad Androidem przede wszystkim swoją lekkością, choć z drugiej strony pewne kwestie trzeba implementować dodatkowo dla danego urządzenia. Jest oparty na mikrojądrze Zircon zamiast Linuxa (który jest podstawą dla Androida czy Chrome OS). Samo Google także wykazuje coraz większe zainteresowanie ekspansją Fuschii. Już kilka miesięcy temu mogliśmy dostrzec pojawienie się ofert pracy do zespołu Fuchsia Devices, co sugeruje przygotowanie się do wprowadzenia oprogramowania na inne urządzenia niż własnych marek Google i Nest. Domniemane plany Samsunga zdają się to potwierdzać.

Zobacz również: Masz komputer marki Dell? Uważaj na nowy wadliwy BIOS, może uniemożliwić włącznie sprzętu

Źródło: phonearena / Wikipedia / własne