Instalki.pl » Aktualności » Software » Duda nie polubi się z Chrome 100. To poważny problem dla Google
Czwartek, 23 Grudzień 2021 14:00, Wpisany przez Maksym Słomski
google chrome duda
Programiści pracują nad rozwiązaniem.

Najnowsza wersja przeglądarki internetowej Chrome to obecnie Chrome 96. Do premiery jubileuszowego, setnego wydania pozostało jeszcze kilka miesięcy. Chrome 100 już teraz przysparza deweloperom problemów związanych z otwieraniem witryn internetowych. Programiści Google oraz niektórzy webmasterzy od dłuższego czasu muszą liczyć się z tym, że Chrome 100 nie będzie w stanie wyświetlić niektórych stron internetowych, o ile nie zostaną wprowadzone w nim odpowiednie modyfikacje. Wszystko przed web design kit o swojsko brzmiącej nazwie Duda.

Duda nie polubi się z Google Chrome 100


Google od dawna zdaje sobie sprawę, że Chrome 100 może odmówić wyświetlania pewnych witryn. Witryny, których będzie dotyczył ten problem to przede wszystkim te, które opracowano przy pomocy zestawu do projektowania stron internetowych o nazwie Duda. Wszystkie one używają tego samego fragmentu kodu, aby sprawdzić to, z jakiej wersji Chrome korzystasz. Chodzi o to, by uniemożliwić przeglądanie naprawdę starym rozwiązaniom. User Agent String (UAString) służy serwisom internetowym do rozpoznawania typu programu klienckiego. Wygląda przykładowo tak:

Chrome/96.0.4664.45

Chodzi o fragment określający dokładny numer wersji przeglądarki - w przykładzie powyżej Chrome 96.

chrome 100 duda bug
Programiści są świadomi istnienia problemu i już teraz pracują nad rozwiązaniem wraz z Google. | Źródło: mat. własny - zrzut ekranu z bugs.chromium.org

W przypadku Dudy twórcy zdecydowali odczytywać tylko dwie pierwsze cyfry po Chrome/, przez co Chrome/100 rozpoznawana będzie jako leciwa Chrome/10, niewspierana przez serwisy. Powód jest prosty: Duda blokuje połączenia ze wszystkich wersji Chrome od Chrome/40 z 2015 roku w dół.

Google ma rozwiązania i na pewno któreś wykorzysta


Nikt nie wyobraża sobie chyba, że Google Chrome przestanie wyświetlać wybrane serwisy internetowe, co jednoznacznie sugerują niektóre krzykliwe nagłówki. Istnieje co najmniej kilka różnych rozwiązań tego problemu.

Przede wszystkim, Google może zablokować pierwszą część kodu User Agent na 99 i właściwą wersję przeglądarki prezentować po symbolu kropki - na przykład Chrome 99.100. Wydaje się to jednak rozwiązaniem tymczasowym, z oczywistych względów. To jednak już działa w wersji testowej narzędzia, dzięki aktywacji odpowiedniej flagi, która ma ułatwić deweloperom zweryfikowanie kompatybilność ich witryn z setnym wydaniem Chrome, które jeszcze nie powstało. To solucja "awaryjna".

Obecnym priorytetowym rozwiązaniem jest kontaktowanie się przez przedstawicieli Google z programistami w sprawie nadchodzących kłopotów Chrome 100. Google chce znaleźć wszystkie witryny w sieci, które zepsują się po wydaniu Chrome 100 i skontaktować się z ich programistami w sprawie możliwości wystąpienia potencjalnych usterek. Wizja wydaje się nieco utopijna? Odrobinę, zwłaszcza że Chrome 100 zadebiutuje już w marcu 2022 roku...

Źródło: 9to5google