Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft Teams uniemożliwił kobiecie zadzwonienie pod numer alarmowy
Piątek, 10 Grudzień 2021 11:35, Wpisany przez Piotr Malinowski
microsoft teams numer alarmowy Niepokojąca sytuacja.

Błąd aplikacji Microsoft Teams uniemożliwił amerykańskiej użytkowniczce zadzwonienie na pogotowie. Wybranie numeru spowodowało aktywację Asystenta Google i wysłanie lokalizacji kobiety do służb ratunkowych. Zaraz po tym jej telefon się zawiesił, co zablokowało opcję podjęcia dalszych kroków. Koncern ustosunkował się już do całej sytuacji.

Microsoft Teams z błędem blokującym opcję dodzwonienia się pod numer alarmowy


Technologia potrafi zawieść i nie jest to raczej nic zaskakującego. Problem zaczyna się jednak w momencie, kiedy dzieje się to w kryzysowych momentach. Działamy wtedy dosyć impulsywnie i niesłuchające nas smartfony czy inne urządzenia raczej nie pomagają. Dobitnie udowodniło to wydarzenie, które miało miejsce kilkanaście dni temu w Stanach Zjednoczonych.

Na portalu Reddit pojawił się post kobiety zmuszonej do wezwania służb ratunkowych podczas odwiedzin swojej babci. Ta zaczęła wykazywać bowiem symptomy wylewu, więc wnuczka nie zwlekała – sięgnęła po swój smartfon Pixel 3 pracujący na Androidzie 11 i wybrała numer 911. Zamiast dodzwonić się do centrum powiadamiania ratunkowego… telefon aktywował Asystenta Google i poinformował, że lokalizacja urządzenia została wysłana na pogotowie.

Ponadto wyświetlone zostały propozycje aplikacji przydatnych podczas sytuacji alarmowej, co brzmi dosyć kuriozalnie. Użytkowniczce tym samym zablokowana została możliwość podania dokładnego adresu czy też opisania sytuacji zagrażającej życiu. Nie pomogło również zawieszenie się smartfona – to z kolei pozbawiło kobietę opcji rozłączenia się z numerem i próby ponownego nawiązania połączenia.


Na szczęście babcia miała w domu telefon stacjonarny, więc wnuczka nie czekała długo i skorzystała bezproblemowo z tego urządzenia. Sytuacja jednak odbiła się głośnym echem i zszokowała wielu użytkowników. Zrobiło się o niej na tyle głośno, że postanowiło zainterweniować samo Google, które przeprowadziło śledztwo.

Jak się okazało, głównym czynnikiem powodującym ten niepokojący błąd była aplikacja Microsoft Teams. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana, bo do napotkania kłopotu należy spełnić trzy – dosyć konkretne – warunki. Przede wszystkim telefon musi działać na Androidzie 10 lub nowszym. Ponadto wymagane jest posiadanie zainstalowanej apki Microsoft Teams, a co więcej – użytkownik nie może być zalogowany w niej na konto Microsoft lub Azure Active Directory.

Problem jednak nie dotyczy wszystkich – tak naprawdę może on wystąpić losowo, lecz muszą być spełnione powyższe warunki. Obecnie trwają prace nad specjalną łatką. Nie da się jednak ukryć, że powyżej opisana sytuacja jest dosyć niepokojąca i ciekawym jest czy inne usługi również kryją w sobie podobne usterki, o których nikt jeszcze nie wie.

Źródło: Reddit / Foto. pixabay.com (@Golda)