Instalki.pl » Aktualności » Software » Ważne nowości w aplikacji mObywatel. Spodobają się zwolennikom prywatności
Czwartek, 09 Grudzień 2021 14:40, Wpisany przez Piotr Malinowski
mobywatel aktualizacja grudzien 1Warto się zainteresować.

Pojawiła się nowa aktualizacja mobilnej aplikacji mObywatel, która wprowadza istotne nowości z punktu widzenia użytkowników. Mowa o np. braku konieczności dodatkowego wybierania przycisku potwierdzającego po wpisaniu kodu PIN czy zaimplementowanie silniejszego szyfrowania danych. Dostęp do funkcji ma na razie jednak tylko ograniczona liczba osób.

mObywatel otrzymał grudniową aktualizację


Jeśli korzystacie z usługi mObywatel, to doskonale wiecie, że nie otrzymuje ona regularnych aktualizacji. Nowości wdrażane są zazwyczaj co kilka miesięcy i zazwyczaj nie można ich nazwać „przełomowymi”. Tym razem mamy do czynienia z wprowadzeniem usprawnień dotyczących samego działania aplikacji. Na co muszą przygotować się konsumenci?

Mowa o trzech zmianach. Przede wszystkim ułatwione zostało logowanie do konta. Teraz nie będzie trzeba już wybierać dodatkowego przycisku potwierdzającego po wpisaniu kodu PIN, co powinno przyspieszyć cały proces. Użytkownicy z pewnością ucieszą się jednak z dodania nowego, jeszcze silniejszego algorytmu szyfrowania danych w aplikacji (AES-256).

W związku z powyższymi poprawkami możliwe jest, że niektórzy zostaną poproszenie o nadanie nowego kodu PIN. Nie zdziwcie się więc, jeśli będziecie musieli zrobić to ponownie. Co ciekawe, mObywatel stał się teraz przystępniejszy dla… pracowników kolei i ich rodzin. Zdecydowano się bowiem na wprowadzenie dokumentu nazywanego Ulgową Usługą Transportową.

mobywatel grudzien aktualizacja 2Źródło: gov.pl

Dokument ten uprawnia do realizacji zniżek na podróże – teraz nie trzeba go nosić ze sobą, wystarczy pokazać w aplikacji. Te trzy nowości są już dostępne, lecz nie dla wszystkich. Jak bowiem możemy wyczytać z oficjalnego oświadczenia Ministerstwa Cyfryzacji:

Nowa wersja mObywatela jeszcze dziś trafi do sklepów z aplikacjami. Algorytm sklepów losowo dobierze 200 tysięcy użytkowników, którzy jako pierwsi będą mieli okazję zainstalować nową wersję naszego programu. Pozostała część korzystających z mObywatela otrzyma szansę na aktualizację kilka dni później.

Losowo wybrano 200 tys. użytkowników i taka praktyka ma odbywać się przy każdej następnej aktualizacji. Takie osoby będą mogły nieco szybciej wykorzystać nowe opcje i ewentualnie przesłać swoją opinię na ich temat. Koniecznie więc sprawdźcie czy należycie do tego „elitarnego” grona.

Źródło i foto: gov.pl