Instalki.pl » Aktualności » Software » Granie w chmurze Google Stadia na telewizorach LG z systemem webOS
Środa, 08 Grudzień 2021 16:03, Wpisany przez Jan Domański
Granie w chmurze Google Stadia na telewizorach LG z systemem webOSZ TV LG nie musisz mieć konsoli czy PC.

Usługi grania w chmurze takie jak Nvidia GeForce Now, Google Stadia czy Microsoft Xbox Cloud Gaming coraz mocniej zwiększają swoje wpływy w dobie kryzysu na rynku elektroniki okołokomputerowej (a przede wszystkim kart graficznych). Stają się coraz popularniejsze, rozszerzają listę kompatybilnych gier, wprowadzają nowe plany abonamentowe (przynajmniej GeForce Now i jego RTX 3080) oraz wchodzą na nowe platformy.

Masz telewizor LG z webOS 5.0 lub webOS 6.0? Z Google Stadia zamienisz go w konsolę do gier


Już ostatnio informowaliśmy na łamach Instalek, że GeForce Now beta miał premierę na TV LG z webOS (na finalną wersję i dostępność na wszystkich rynkach trzeba jeszcze poczekać). Teraz smart telewizory z logiem LG otrzymały kolejną usługę tego typu, i to już w stabilnym wydaniu, a nie testowo. Posiadacze modeli z webOS 5.0 i webOS 6.0 (czy w przyszłości nowszymi) mogą korzystać z usługi streamingu gier Google Stadia. Usługa dostępna jest w 22 krajach, w tym w Polsce.

Granie w chmurze Google Stadia na telewizorach LG z systemem webOS
Aplikacja Google Stadia już dostępna w sklepie LG Content Store systemu LG webOS / Foto: Tomasz Bielski Instalki.pl

Aplikację należy pobrać ze sklepu LG Content Store i zalogować się na swoje konto w Google. W obecnej chwili testowana przez nas Google Stadia może pochwalić się biblioteką ponad 200 gier. Możemy je zwyczajnie wykupić na własność lub sięgnąć po abonament Stadia Pro (39 złotych na miesiąc, ale pierwszy jest darmowy), w którym otrzymujemy losową pulę kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu gier co miesiąc. Jeśli jednak zależy nam na konkretnych tytułach, to raczej ciężko liczyć na łut szczęścia i nie obędzie się be zakupów danych produkcji.

Granie w chmurze Google Stadia na telewizorach LG z systemem webOS
Google Stadia to ponad 200 gier dostępnych na komputerze, smartfonie, tablecie i smart TV / Foto: Tomasz Bielski Instalki.pl

Co ważne, jest kilka darmowych pozycji, a można też przez chwilę pograć w różne produkcje w formie dema. Dodatkowo subskrypcja Stadia Pro wiąże się z dostępem do rozgrywki w 4K z HDR i dźwiękiem przestrzennym 5.1 (standardowo tylko full HD).

Pobierz Google Stadia na smart TV LG i podłącz gamepada, nie potrzebujesz PC ani konsoli by grać


Do zabawy teoretycznie wymagany jest kompatybilny gamepad Bluetooth z listy Google, ale w praktyce może być niemalże dowolny. Byle z przyciskami i gałkami zgodnymi z układem Xboxa lub PlayStation. Ewentualnie instalujemy program na smartfonie i włączamy na jego ekranie wirtualny gamepad. W przyszłości będzie można skorzystać też z myszki i klawiatury. Obecnie ta klasyczna komputerowa para kontrolerów wspierana jest tylko na PC i Mac.

Granie w chmurze Google Stadia na telewizorach LG z systemem webOS
Tabela z oficjalnie wspieranymi kontrolerami, tak naprawdę nie trzeba się nią mocno przejmować / Foto: własne - Google

Poza smart TV firmy LG z webOS, Google Stadia możecie uruchomić też na komputerach (Windows, macOS, Linux, ChromeOS) w przeglądarce Google Chrome lub zgodnej z Chromium (np. Opera, Edge), na iPhonach i iPadach (w Safari), smart TV z systemem Android TV lub Google TV (dedykowana aplikacja) oraz na tabletach i smartfonach z Androidem (także w ramach specjalnie do tego przygotowanej aplikacji).


Zobacz również: Chromecast with Google TV w końcu z aktualizacją. Poprawki przed Android TV 12?

Źródło i foto: LG / własne