Instalki.pl » Aktualności » Software » Android TV 12 oficjalnie wydany, a Chromecast with Google TV wciąż z wersją 10
Piątek, 03 Grudzień 2021 20:49, Wpisany przez Jan Domański
Android TV 12 oficjalnie wydany, a Chromecast with Google TV wciąż z wersją 10Prace nad nowym systemem zakończone.

O ile standardowa edycja Androida 12 została już ukończona mniej więcej miesiąc temu, tak o najnowszej wersji Androida TV i Google TV można do niedawna było tylko powiedzieć, że jest dostępna wyłącznie w becie i to nie dla końcowych użytkowników. Ta kwestia właśnie się zmieniła i prace nad Androidem TV 12 zostały zakończone, doczekaliśmy się stabilnego wydania. Niestety nie wszystko jest tak różowe, bo na wdrożenia w poszczególnych sprzętach musimy jeszcze poczekać.

Oficjalne wydanie Androida 12 TV nie oznacza jeszcze jego powszechnej implementacji


Obecnie tylko posiadacze produkowanej przez Askey przystawki smart TV ADT-3 będącej specjalnym zestawem deweloperskim mogą cieszyć się najnowszym telewizyjnym systemem od Google. Prawdopodobnie pierwsze implementacje u producentów telewizorów i dongli czy boxów smart TV pojawią się już na początku 2022 roku.

Android TV 12 oficjalnie wydany, a Chromecast with Google TV wciąż z wersją 10
Askey ADT-3, czyli deweloperski zestaw Android TV, który obecnie jako jedyny sprzęt ma dostęp do Androida TV 12 / Foto: Askey

W tym wszystkim można być jednak niezadowolonym z opieszałości niektórych firm we wdrażaniu Androida TV 11 i Google TV 11, a nawet Androida TV 10. W końcu wiele popularnych przystawek smart TV wciąż pracuje na Androidzie TV 9 (jak np. niedawno aktualizowany Xiaomi Mi Box S). Niewiele lepiej ma się oficjalny sprzęt Google. Chromecast with Google TV (zwany też Chromecastem 4) legitymuje się systemem Google TV bazującym na Androidzie TV 10, choć konsumentom mogłoby się wydawać, że będzie traktowany zawsze priorytetowo. O dziwo nawet jego poprawki bezpieczeństwa są starsze niż w Xiaomi Mi Box S (choć Xiaomi ma starsze wydanie Androida).

Android TV 12 i Google TV 12 wprowadza liczne poprawki i nowości w systemie smart TV od Google


W Androidzie TV 12 (i tym samym Google TV 12) otrzymamy sporo nowości. System oferuje przeprojektowany interfejs użytkownika z obsługą jego renderowania w pełnym 4K, dynamiczne przełączanie częstotliwości odświeżania, rozmycie tła, ulepszoną obsługę formatów HDR i dźwięku przestrzennego, wskaźniki mikrofonu i kamery w stylu Androida 12 o zwiększonej prywatności, możliwość atestacji urządzenia przez Android KeyStore API, obsługę HDMI CEC 2.0 czy tuner HAL 1.1 z obsługą DTMB oraz ulepszeniami wydajności.

Zobacz również: To koniec nc+ Go. Platforma należąca do Canal+ przestaje działać

Źródło: xda-developers / Foto tytułowe: własne