Instalki.pl » Aktualności » Software » YouTube z odświeżonym interfejsem. Wygląda dosyć chaotycznie
Środa, 01 Grudzień 2021 11:03, Wpisany przez Piotr Malinowski
youtube nowy wyglad 1Kontrowersyjne zmiany.

YouTube na urządzenia mobilne doczeka się już wkrótce dosyć istotnych zmian interfejsu. Zauważone poprawki dotyczą przede wszystkim ikon funkcyjnych znajdujących się tuż pod odtwarzanym filmem. Zostaną one przede wszystkim zmniejszone oraz otoczone cienką ramką. Poprawki te z pewnością nie spodobają się wszystkim użytkownikom.

Mobilny YouTube z usprawnionym interfejsem


Google ostatnimi czasy wprowadza do YouTube niezwykle kontrowersyjne zmiany. Wciąż głośno jest o usunięciu licznika łapek w dół spod wszystkich materiałów opublikowanych na platformie. Decyzję koncernu skomentował nawet współzałożyciel serwisu, który nie szczędził słów krytyki. Już wkrótce portal wzbogaci się o kolejną kontrowersyjną zmianę.

Material You to wzornictwo powoli wdrażane do wszystkich aplikacji Google. Wyjątkiem od reguły nie jest YouTube, lecz w tym przypadku mamy do czynienia ze zmianami na mniejszą skalę. Część użytkowników zaczęła dostrzegać przeprojektowanie paska funkcyjnego znajdującego się pod ekranem odtwarzanego materiału w mobilnej wersji usługi.

Do tej pory ikony (pozwalające polubić film, udostępnić go bądź pobrać) były dosyć spore, a ich nazwy znajdowały się pod grafikami. Niedługo się to zmieni, gdyż Google planuje bowiem zmniejszyć przyciski funkcyjne oraz tekst umieścić obok nich. Dodatkowo każda ikona otoczona zostanie cienką ramką przywodzącą na myśl pigułkę (element charakterystyczny dla najnowszego wzornictwa koncernu).

youtube nowy wyglad 2Źródło: Google News Telegram

Pasek funkcyjny jest więc dłuższy, co zmusza użytkowników do uciążliwego przeciągania palcem. Wydaje mi się on również mniej czytelny i chaotyczny. Wygląda to tak, jakby Google próbowało zwiększyć minimalistyczny charakter interfejsu, ale w połowie projektowania zupełnie o tym zapomniało.

Na razie trwają testy zmiany i trudno określić, kiedy Google zdecyduje się na jej implementację. Nie wiadomo również czy koncern planuje wprowadzić do aplikacji YouTube także inne elementy kojarzące się z Material You (czy też Material Design 3). Użytkownikom nie pozostaje nic innego, jak oczekiwanie na kolejne doniesienia w tym temacie.

Źródło: Android Police / Foto. Google