Instalki.pl » Aktualności » Software » Klasyczna gra narciarska wbudowana w Microsoft Edge. Podpowiadamy, jak ją uruchomić
Piątek, 26 Listopad 2021 20:20, Wpisany przez Jan Domański
Gra surf, czyli odświeżone SkiFree w kodzie przeglądarki Microsoft EdgeSkiFree w odświeżonej wersji 2021.

W różnych aplikacjach jak np. przeglądarki internetowe czy nawet programy webowe, nie raz możemy znaleźć easter eggi. Okazuje się, że takowy wylądował także w Microsoft Edge. Nikt go specjalnie nie musiał szukać, informacją pochwalił się sam Microsoft.

Microsoft wskrzesił klasyczną grę narciarską SkiFree w przeglądarce Microsoft Edge


A konkretnie profil na Twitterze o nazwie Microsoft Edge Dev. Jak możemy przeczytać w krótkim wpisie na wspominanej platformie społecznościowej - "Załóż zimowe ubrania i ruszaj na stoki z ekskluzywnym czasowo dodatkiem narciarskim w grze surf w Microsoft Edge 96! Czy uda ci się uniknąć yeti podczas podróży w głąb wspomnień?"


Tak, jak można domyślić się po powyższym opisie, surf jest odświeżeniem starego tytułu, który ma już na karku 30 lat. Chodzi o SkiFree wydane w 1991 roku przez Microsoft. W zasadzie surf zostało już dopisane do kodu Edge w maju 2020 roku (build 83), ale teraz mowa o innej zimowej wariacji.

Spędź miło czas w trzech trybach surf i steruj nawet gamepadem


W unowocześnionej edycji SkiFree mamy do wyboru trzy tryby. Nieskończony (omijamy przeszkody, zbieramy power-upy i czasem uciekamy przed yeti), w którym musimy przejechać jak najdalej w dół zbocza zanim skończą nam się życia (w każdej konkurencji mamy tylko trzy, ale można je uzupełnić podczas jazdy). Drugim jest próba czasowa, która opiera się na przejechaniu dystansu w danym czasie, a ostatni Zygzak może być pewną namiastką w miarę klasycznego sportowego podejścia. Lawirujemy pomiędzy koniecznymi do przejechania bramkami z dwóch stron ekranu. Nie możemy za dużo ich ominąć.

Gra surf, czyli odświeżone SkiFree w kodzie przeglądarki Microsoft Edge
Menu z trybami rozgrywki i ustawieniami aktywujemy w prawym górnym roku okna / Foto: własne - Instalki.pl

Sterowanie może odbywać się poprzez klawiaturę (kursory i spacja dla potwierdzenia w menu), myszkę, a nawet gamepada. Dla ułatwienia da się włączyć tryb wysokiej widoczności czy zmniejszenia prędkości. Co warto zaznaczyć, zmiana dyscyplin czy ustawień dostępna jest po naciśnięciu na ikonę koła zębatego menu w prawym górnym rogu.

Jak uruchomić grę surf bazującą na SkiFree w przeglądarce Microsoft Edge?


Nie wiemy, do kiedy dokładnie gra pozostanie w kodzie przeglądarki, ale na pewno przez ten czas będzie włączana wpisując ręcznie komendę w pasku adresu (będącym też paskiem wyszukiwania). Wystarczy zamiast adresu strony internetowej umieścić frazę "edge://surf" (oczywiście bez znaków cudzysłowu " ") i potwierdzić enterem.

Gra surf, czyli odświeżone SkiFree w kodzie przeglądarki Microsoft Edge
Rozgrywka z oprawą graficzną jak z lat '90 / Foto: własne - Instalki.pl

Zobacz również: Świetny symulator myśliwego i dodatki do chmury gier retro za darmo w Epic Games Store

Źródło i foto: własne / Microsoft / techradar