Instalki.pl » Aktualności » Software » No nieźle. Mamy już Androida 12, a Android sprzed 10 lat wciąż jest w użyciu
Środa, 24 Listopad 2021 12:18, Wpisany przez Anna Borzęcka
android-dane
Najnowsze dane prosto od Google.

Na przestrzeni lat Google udostępniło już całe mnóstwo wersji systemu Android. Ale która z nich jest w tej chwili zainstalowana na największej liczbie urządzeń? Właśnie się tego dowiedzieliśmy – za sprawą najnowszych danych, którymi firma wczoraj podzieliła się w platformie Android Studio.

Swego czasu Google dzieliło się informacjami na temat popularności poszczególnych wydań systemu Android co miesiąc, ale jedynie do 2018 roku. Przed wczorajszą aktualizacją danych ostatnia miała miejsce w kwietniu 2020 roku. Co od tego momentu się zmieniło?

Android 10 górą


Wygląda na to, że najnowsze dane dotyczą stanu sprzed około trzech tygodni i bazują na urządzeniach, które uzyskały dostęp do sklepu Google Play w ciągu poprzednich siedmiu dni. Pokazują one, że obecnie na największej liczbie urządzeń zainstalowany jest Android 10 (Q), bo aż 26,5%.

Dobrze wiedzieć, że system Android z zeszłego roku – Android 11 (R) – goni Androida 10. Jego udział w rynku urządzeń z oprogramowaniem Google wynosi 24,2 %. Co istotne, omawiane dane giganta z Redmond nie obejmują Androida 12. Nic dziwnego, albowiem zadebiutował on dopiero w ubiegłym miesiącu. Póki co obsługują go z resztą jedynie smartfony Pixel i wybrane urządzenia Samsunga.

android-statystyki
Najnowsze dane na temat popularności poszczególnych wersji systemu Android. | Źródło: Google

Tak, Android 4.1 nie przeszedł jeszcze do historii


A jak sytuacja wygląda w przypadku jeszcze starszych wersji systemu Android? Wciąż korzysta z nich całkiem sporo urządzeń. Często nie wynika to jednak z niechęci użytkowników do przesiadki na nowsze oprogramowanie, a z woli producenta urządzenia, który po prostu nie przygotowuje dla starszych urządzeń aktualizacji systemu.

W tej chwili Android 9 (Pie) znajduje się na 18,2% wszystkich urządzeń z Androidem, mimo że wydano go w sierpniu 2018 roku. 13,7% urządzeń zajmuje zaś Android 8 (Oreo), udostępniony w roku 2017. Oczywiście im starsze wydanie Androida, tym mniej urządzeń z niego korzysta. Android 4.1 (Jelly Bean) zadebiutował w czerwcu 2012 roku i jest zainstalowany na 0,6% używanych obecnie urządzeń.

Jestem ciekawa, jak szybko na popularności zyska Android 12, który wprowadza względem swoich poprzedników całkiem sporo ciekawych zmian. Ponownie w tej kwestii wiele będzie jednak zależeć od tego, jak szybko kolejni producenci będą na swoich urządzeniach nowy system udostępniać. Z tym bywa… różnie.

Źródło: 9to5Google, fot. tyt. Canva