Messenger i Instagram bez szyfrowania end-to-end do 2023 roku

Piotr MalinowskiSkomentuj
Messenger i Instagram bez szyfrowania end-to-end do 2023 roku
Spółka Meta poinformowała, że nie planuje wdrażać szyfrowania end-to-end do Messengera i Instagrama przed rokiem 2023. Powodem tej decyzji mają być obawy o bezpieczeństwo użytkowników – szczególnie tych najmłodszych. Deweloperzy chcą upewnić się najpierw co do stosowności implementacji zabezpieczeń.

Na szyfrowanie end-to-end w Messengerze trochę poczekamy

Wielu osobom korzystającym z internetowych usług zależy na bezpieczeństwie swoich danych. Jest to główna przyczyna wzrostu zainteresowania komunikatorami takimi jak Telegram czy Signal. Reklamowane są one wręcz jako ostoja prywatności i stawiane za wzór dla WhatsAppa bądź Messengera. Istnieje jednak druga strona medalu, na którą uwagę zwróciła właśnie Meta.

Firma początkowo chciała wprowadzić szyfrowanie end-to-end wiadomości tekstowych do Messengera i Instagrama w 2022 roku. Jak jednak informuje serwis The Telegraph, stanie się to ponad rok później. Antigone Davis, szef do spraw bezpieczeństwa w Meta, argumentuje tę decyzję ogromnymi obawami o bezpieczeństwo samych odbiorców.

Szyfrowanie end-to-end oznacza bowiem, że tylko nadawca i odbiorca mają wgląd w konkretne konwersacje. Problem ma zacząć się wtedy, gdy rozmowa zaczyna robić się podejrzana lub niebezpieczna (szczególnie dla nieletnich użytkowników) – zgłoszenie jej jest wtedy dosyć utrudnione. Meta chce mieć czas na opracowanie dopracowanych systemów, by w razie potrzeby „uchronić dzieci przed krzywdą”.

messenger instagram end-to-end 2Źródło: Meta

Kluczem mają być skuteczne rozwiązania w celu zwalczania nadużyć:

Będziemy nadal współpracować z zewnętrznymi ekspertami i opracowywać skuteczne rozwiązania w celu zwalczania nadużyć, ponieważ nasza praca w tej dziedzinie nigdy się nie kończy. Nie spieszymy się, aby doprowadzić to do końca i nie planujemy zakończyć globalnego wdrażania domyślnego szyfrowania end-to-end we wszystkich naszych usługach przesyłania wiadomości aż do 2023 roku. Jako firma, która łączy miliardy ludzi na całym świecie i zbudowała wiodącą w branży technologię, jesteśmy zdeterminowani, aby chronić prywatną komunikację ludzi i zapewnić im bezpieczeństwo online.

Swój udział w hamowaniu procesu implementacji szyfrowania end-to-end ma także brytyjski rząd, który w 2023 roku wprowadzi przepisy wymagające „ochronę dzieci przed krzywdą i nadużyciami” od właścicieli platform internetowych. Meta ma więc teraz twardy orzech do zgryzienia jeśli chodzi o sposób wprowadzenia kolejnych funkcji prywatności.

Przyjdzie nam na nie nieco poczekać.

Źródło: The Verge, The Telegraph / Foto. Meta

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.