Instalki.pl » Aktualności » Software » Winamp powraca! Wkrótce beta testy nowej wersji
Piątek, 19 Listopad 2021 14:00, Wpisany przez Anna Borzęcka
winamp-2021
Czego się po niej spodziewać?

Swego czasu chyba nie było domowego komputera, na którym nie byłby zainstalowany Winamp. Ten odtwarzacz plików audio (i wideo) lata temu hipnotyzował swoimi wizualizacjami zapewne miliony użytkowników. Zanim każdy korzystał z serwisów streamingowych pokroju Spotify, plików audio słuchało się na komputerach właśnie z użyciem Winampa. Niestety, czasy jego świetności przeminęły, a program od dawna nie otrzymał aktualizacji. Wygląda jednak na to, że szykuje się jego wielki powrót.

Program doprawdy kultowy


Pierwsze wydanie Winampa zadebiutowało na rynku 21 kwietnia 1997 roku. W 1998 roku pojawiło się drugie wydanie, oferujące między innymi obsługę skórek, a w 2002 roku wydanie 3.0, w którym dodano obsługę „nowoczesnych” skórek które były niekompatybilne z wcześniejszymi wersjami programu. Premiera wersji 5.0 miała miejsce w grudniu 2003 roku i obsługuje ona skórki „klasyczne”, jak i „nowoczesne”. Co ciekawe, wersja 4.0 Winampa nigdy nie istniała. To dlatego, że Winamp 5 łączył cechy wydania nr 2 i nr 3 (2 + 3 = 5).

Winamp był rozwijany aż do roku 2007, kiedy to wydano jego wersję 5.5. W październiku 2018 roku doszło do wycieku wersji 5.8, którą potem twórcy zdecydowali się udostępnić na swojej stronie internetowej. Dzięki temu każdy mógł doświadczyć nostalgii płynącej z korzystania z tego kultowego programu. Niestety, mimo że wówczas deweloperzy z firmy Radionomy odpowiedzialnej za Winampa stwierdzili, że mają wielkie plany wobec programu, od tego momentu wcale nie wypuszczono kolejnej wersji Winampa.

Winamp w końcu wraca


Na szczęście wygląda na to, że Radionomy w końcu swoje wielkie plany realizuje. Serwis Vosveteit donosi bowiem, że strona Winamp.com została przeprojektowana, a w ubiegłym tygodniu opublikowano nowe logo odtwarzacza. Odwiedziny strony pokazały mi, że to faktycznie się stało.

winamp-com
Odświeżona wersja strony Winamp.com, wraz z nowym logo programu Winamp. | Źródło: mat. własne

Co najlepsze, odświeżona wersja wspomnianej strony internetowej pozwala zapisać się do beta testów nadchodzącego nowego wydania Winampa. Kiedy te beta testy się odbędą? Radionomy póki co nie ujawniło szczegółów na ten temat, ale zakładam, że wkrótce.

Zawartość strony Winamp.com sugeruje, że nowy Winamp będzie zgoła różnił się od tego klasycznego Winampa. Kto wie, być może i on nie będzie już tylko zwykłym odtwarzaczem, ale również serwisem streamingowym.

„Jeżeli jesteś artystą lub twórcą dźwięku, zależy nam na zapewnieniu Ci kontroli nad Twoimi treściami. Pomożemy Ci nawiązać bliższy kontakt z fanami i uzyskać sprawiedliwszy dochód z robienia tego, co kochasz.”, czytamy na Winamp.com.

Cóż, w tej chwili nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na beta testy nowego Winampa oraz kolejne wieści na jego temat. Nie wiem jak Wy, ale ja jestem niezwykle ciekawa tego, co Radionomy ma w zanadrzu.

Rzecz jasna, jeśli nowy Winamp Cię nie interesuje, wciąż możesz korzystać z tego klasycznego. Pobierzesz go rzecz jasna z naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: BleepingComputer, fot. tyt. Winamp.com/Canva