Instalki.pl » Aktualności » Software » Ubuntu Online 21.10 to Linux w przeglądarce internetowej
Piątek, 05 Listopad 2021 12:59, Wpisany przez Maksym Słomski
ubuntu online
Wypróbuj lubianą dystrybucję online.

Istnieje całkiem pokaźna grupa użytkowników komputerów z systemem Windows, którzy chcieliby wypróbować Linuksa, ale nie bardzo wiedzą, jak się za to zabrać. Już sam proces instalacji oprogramowania w nawet najprzyjaźniejszej dystrybucji wydaje się dla nich zbyt skomplikowany. Właśnie z myślą o takich osobach stworzono Ubuntu Online 21.10. To webowe wydanie otwartoźródłowego OS-u, dające namiastkę obcowania z desktopowym Ubuntu 21.10.

Ubuntu Online 21.10 - Linux w przeglądarce internetowej


Projekt Ubuntu Online ma na celu umożliwienie wypróbowania najnowszej wersji Ubuntu Desktop w przeglądarce internetowej. Co ciekawe, Ubuntu Online działa zarówno w trybie online, jak i offline. By zapewnić sobie najlepsze wrażenia z klikania, pliki muszą być hostowane online, na serwerze WWW.

Tak, interfejs Ubuntu Online 21.10 jest mocno ograniczony, ale dość dobrze przypomina pulpit GNOME 40 w Ubuntu 21.10 Impish Indri. Sprawdź sam, uruchamiając Ubuntu Online poprzez kliknięcie w ten odnośnik.

ubuntu online wyprobuj
Ubuntu Online w akcji. | Źródło: mat. własny

Użytkownicy mogą wielokrotnie otwierać tę samą aplikację, przeciągać i zmieniać rozmiar okien, zmieniać tapetę pulpitu, a także klonować aplikacje. Jak już wspomniałem, niektóre z tych funkcji będą działać tylko wtedy, gdy pliki są hostowane na serwerze sieciowym.

Czytaj także: Ubuntu 21.10 udostępniony z Kernel 5.13 i GNOME 40

Ubuntu Online 21.10 jest kompatybilny z urządzeniami dotykowymi, więc możesz wypróbować go nawet na swoim smartfonie lub tablecie. Działanie nie jest jednak idealne - zmiana rozmiaru okna jest utrudniona, a niektóre przeglądarki internetowe mogą jej w ogóle nie obsługiwać.

Ubuntu Online to interesujące rozwiązanie nie tylko dla internautów, którzy chcą zapoznać się z Linuksem. Może okazać się przydatne także dla aministratorów, którzy chcą przeprowadzić migrację kilku komputerów do Linuksa Ubuntu i pragną zarazem, aby ich użytkownicy oswoili się z nowym systemem.

Źródło: Ubuntu Online