Instalki.pl » Aktualności » Software » Google utrudni logowanie na konto. Twoje bezpieczeństwo wzrośnie
Piątek, 05 Listopad 2021 10:47, Wpisany przez Maksym Słomski
weryfikacja dwuetapowa google
Dobra wiadomość.

Można prosić, grozić i tłumaczyć, a i tak w dalszym ciągu spora część internautów nie korzysta z weryfikacji dwuskładnikowej (2FA), podczas logowania się do usług w sieci. Nieaktywowanie uwierzytelniania dwuetapowego bardzo często prowadzi do utraty kontroli nad kontem, a w konsekwencji - wcale nie rzadko - do przepadku znaczących sum pieniędzy na rzecz cyberprzestępców. Aż dziw bierze, że Google dopiero teraz zdecydowało się zacząć ją wymuszać u wszystkich użytkowników.

Konta Google z obowiązkową weryfikacją dwuetapową


Każdy, kto choć odrobinę interesuje się bezpieczeństwem w sieci zna parę podstawowych zasad z nim związanych:

1. Nie stosuj krótkich, łatwych do odgadnięcia haseł, na przykład password, kotek, dupa8 i podobnych.
2. Różnicuj hasła pomiędzy kontami. Jeśli jedno z haseł wycieknie do sieci, zagrożone nie będą wszystkie usługi, z których korzystasz. Z zapamiętaniem ich pomogą Ci darmowe menedżery haseł. Płatne też. ;)
3. Stosuj weryfikację dwuskładnikową logowania.

Ostatnia z zasad pomaga uniknąć zaniedbań dotyczących zasad pierwszej oraz drugiej. Konieczność dodatkowego potwierdzenia logowania poprzez e-mail lub jeszcze lepiej SMS skutecznie torpeduje działania cyberprzestępców. Od teraz każdy użytkownik usług Google będzie musiał z niej korzystać.

Google zaczęło automatycznie konfigurować konta użytkowników usług Google w taki sposób, aby do końca 2021 roku dodatkowe 150 milionów osób zaczęło korzystać z weryfikacji dwuetapowej. Ponadto, będzie ona wymagana od kolejnych 2 milionów twórców na YouTube. To dopiero początek większej kampanii.

Źródło: Google

W tej chwili automatycznie rejestrowane są te konta Google, które mają odpowiednie mechanizmy tworzenia kopii zapasowych. Chodzi o to, aby użytkownicy bezproblemowo przeszli na weryfikację dwuetapową.

Przedstawiciele Google zdają sobie sprawę z tego, że dzisiejsze opcje weryfikacji dwuetapowej nie są odpowiednie dla wszystkich, dlatego opracowywane są nowe technologie, które zapewnią wygodniejsze, bezpieczniejsze uwierzytelnianie i zmniejszą zależność od haseł w dłuższej perspektywie.

Źródło: Google