Firefox usuwa złośliwe rozszerzenia. Pobrało je pół miliona osób

Piotr MalinowskiSkomentuj
Firefox usuwa złośliwe rozszerzenia. Pobrało je pół miliona osób
{reklama-artykul}
Firma Mozilla poinformowała właśnie o wykryciu i usunięciu szeregu rozszerzeń do przeglądarki Firefox. Wykorzystywały one w nieprawidłowy sposób proxy API usługi – w ten sposób niekontrolowanie zarządzały sposobem jej łączenia się z siecią. Miały one zostać pobrane przez niespełna pół miliona osób.

Mozilla ostrzega przed niektórymi rozszerzeniami

Bezpieczeństwo i prywatność użytkowników dosyć często wystawiane jest na próbę. W sieci roi się wręcz od aplikacji, rozszerzeń i usług czyhających na pobranie danych internautów i wykorzystanie ich w niezbyt korzystny dla nich sposób. Niedawno zresztą informowaliśmy Was o setkach programów w Sklepie Play, które miały jeden cel – naciągnąć klientów.

Teraz mamy do czynienia z inną, lecz podobną sytuacją. Firma Mozilla opublikowała post informujący o pozbyciu się dodatków do przeglądarki Firefox, które były niezgodne z regulaminem.

Jak możemy wyczytać z oświadczenia:

Na początku czerwca odkryliśmy dodatki, które nadużywały API proxy, używanego przez dodatki do kontrolowania sposobu, w jaki Firefox łączy się z internetem. Dodatki te zakłócały działanie programu Firefox w sposób, który uniemożliwiał użytkownikom, którzy je zainstalowali, pobieranie aktualizacji, dostęp do zaktualizowanych list blokad i aktualizowanie zdalnie skonfigurowanej zawartości.

firefox rozszerzenia koniec 2Mozilla przy okazji zachęca do skorzystania z narzędzia Troubleshooting | Źródło: Mozilla 

Mówimy więc o dodatkach, które blokowały prawidłową pracę przeglądarki Firefox i uniemożliwiały użytkownikom korzystanie z jej najnowszej wersji – w tym najbardziej aktualnych funkcji bezpieczeństwa. Mozilla wymienia wyłącznie dwa rozszerzenia (Bypass i Bypass XM), lecz ogólnie pozbyto się ich więcej. Miały zostać pobrane przez około 450 tys. osób.

Deweloperzy zachęcają do sprawdzenia aktualności Firefoxa i wyszukanie problematycznych dodatków przy pomocy dedykowanej strony.

Źródło i foto: Mozilla

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.