Instalki.pl » Aktualności » Software » Oto Android 12L od Google. Czy to nowy system? A skądże
Czwartek, 28 Październik 2021 11:54, Wpisany przez Maksym Słomski
android 12l
To nowa aktualizacja, ale za to jaka!

Firma Google ogłosiła nową aktualizację o nazwie Android 12L. Wbrew temu co można przeczytać gdzieniegdzie w sieci, nie jest to zupełnie nowy system, a jedynie uaktualnienie optymalizujące działanie Androida 12 pod kątem urządzeń z dużymi ekranami o zagęszczeniu pikseli powyżej 600 ppi. Android 12L zagości na tabletach, Chromebookach i urządzeniach składanych.

Co potrafi Android 12L?


Android 12L to przede wszystkim udoskonalony interfejs, czyniący Androida piękniejszym i łatwiejszym w obsłudze na dużych ekranach — w powiadomieniach, szybkich ustawieniach, ekranie blokady, przeglądzie, ekranie głównym i nie tylko.

android 12L 1
Źródło: Google

Na dużych ekranach obszar powiadomień lepiej wykorzystuje przestrzeń, wyświetlając szybkie ustawienia i powiadomienia w nowym, dwukolumnowym układzie. Ekran blokady również korzysta z większego dwukolumnowego układu do prezentowania powiadomień i zegara. Zoptymalizowano również aplikacje systemowe, takie jak Ustawienia.

Wzór blokady ekranu i przyciski sterujące kodem PIN na tabletach są teraz wyświetlane z boku ekranu, a użytkownicy mogą po prostu dotknąć drugiej strony ekranu, aby przesunąć elementy sterujące kodem PIN/wzorem na tę stronę.

W Android 12L widnieje nowy pasek zadań, który ułatwia uruchamianie i przełączanie aplikacji. Gesty sprawiają, że korzystanie z paska zadań jest jeszcze szybsze. Przeciągaj i upuszczaj, aby przejść do trybu podzielonego ekranu lub przesuń palcem w górę, aby wrócić do ekranu głównego. W nawigacji gestami gest szybkiego przełączania umożliwia użytkownikom przeglądanie najnowszych aplikacji. Użytkownicy mogą w dowolnym momencie odsłonić lub ukryć pasek zadań, przytrzymując długo palec w tym samym punkcie ekranu.


SES. | Źródło: SES

W Android 12L da się przeciągać i upuszczać swoje ulubione aplikacje na podzielony ekran bezpośrednio z paska zadań lub użyć nowej akcji "Podziel", aby uruchomić tryb podzielonego ekranu jednym dotknięciem.Android 12L zostanie udostępniony na początku przyszłego roku.

Android 12L to nie jest nowy Android 12


Powtarzamy jeszcze raz: nie będzie urządzeń z systemem Android 12 i urządzeń z systemem Android 12L — wszystkie będą miały ten sam system Android 12. Google nazywa Androida 12L tym mianem, aby podkreślić znaczenie najnowszej aktualizacji.

PS Wiemy, że większość z Was nie korzysta jeszcze nawet z Androida 12. Taki urok użytkowania smartfonów innych niż Google Pixel...

Źródło: Developer.android.com