Instalki.pl » Aktualności » Software » Glovo oraz Uber Eats pod lupą UOKiK. Sprawa jest poważna
Środa, 27 Październik 2021 12:11, Wpisany przez Maksym Słomski
uokik uber eats glovo
Trwa postępowanie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów znowu w akcji. Ledwo poinformowaliśmy Was o tym, że UOKiK wziął na swój celownik polskich influencerów, w tym Ekipę Friza, a już spieszymy z informacją o kolejnych czynnościach wyjaśniających. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny donosi o postępowaniu prowadzonym w celu sprawdzenia zasad działania popularnych aplikacji do zamawiania jedzenia - Uber Eats oraz Glovo.

UOKiK zbada aplikacje Uber Eats i Glovo


Wygląda na to, że UOKiK otrzymywał liczne skargi, związane z działaniem wyżej wymienionych aplikacji. Polacy skarżyli się na nieprawidłowości w postaci naliczania wyższych cen od tych, które były widoczne w momencie składania zamówienia lub problemów z rozliczeniami niezrealizowanych zamówień w przypadku przedsiębiorców.

Tomasz Chróstny zareagował, wszczynając postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów wobec Glovo oraz postępowanie wyjaśniające wobec spółki Uber Eats.

Zarzuty wobec Glovo obejmują obciążanie wyższą opłatą, mimo informacji o naliczeniu rabatu, brak informacji o zmianie zamówienia i brak zwrotu pieniędzy za niedostarczone produkty."Dostrzegamy dynamiczny rozwój platform handlu on-line – aplikacje do zamawiania jedzenia są coraz powszechniejsze. Ich popularności powinny odpowiadać wysokie standardy ochrony konsumentów. Dlatego uważnie przyglądamy się praktykom stosowanym przez aplikacje, a także monitorujemy skargi konsumentów. W postępowaniach zweryfikujemy zasady działania aplikacji do zamawiania jedzenia. Zgłoszenia konsumentów dotyczą np. nieprawidłowości w informowaniu o cenie, na podstawie której konsumenci podejmują decyzję o zakupie. Nie może być mowy o wprowadzaniu w błąd" - oświadczył Prezes UOKiK.

Postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów może zakończyć się nałożeniem kary do 10% obrotu.

Źródło: UOKiK