Instalki.pl » Aktualności » Software » Adolf Hitler z ważnym polskim certyfikatem COVID
Środa, 27 Październik 2021 11:37, Wpisany przez Maksym Słomski
adolf hitler paszport covid 2
To nie żart. To smutna rzeczywistość.

Odbyło się już wiele różnych dyskusji na temat polskich certyfikatów COVID, potwierdzających bycie zaszczepionym przeciwko COVID-19. Spora część z nich toczyła się w kontekście bezpieczeństwa danych, którymi dysponują polskie władze, a wcale niemało dotyczyło tego, że certyfikat COVID można stosunkowo łatwo otrzymać "na lewo". Niestety, problemem nie są tylko nieuczciwi medycy pragnący zbić kapitał na nielegalnych praktykach - tych akurat namierzyć jest dość latwo. Prawdziwym kłopotem są osoby będące w stanie podrobić certyfikat w taki sposób, aby był ważny.

Europejski certyfikat COVID na sprzedaż


Ile kosztuje europejski certyfikat COVID? Wygląda na to, że można go nabyć za 300 dolarów, czyli ok. 1200 złotych. Przykład takiej oferty przytacza serwis Zaufana Trzecia Strona, która na pewnym forum w sieci (otwartej, nie w Darknecie) natrafiła na post internauty o pseudonimie przedsiebiorca. Ów osobnik napisał:

"I offer Covid European passports with the entry as vaccinated in Poland. The price is $ each."

W tłumaczeniu:

"Oferuję europejskie paszporty COVID z wpisem jako osoba zaszczepiona w Polsce. Cena wynosi 300 dolarów"

paszport covid oferta
Oferta sprzedaży paszportu COVID. | Źródło: Zaufana Trzecia Strona

Jak zapewne się domyślacie, internauci byli bardzo sceptyczni. Jeden z nich poprosił o spreparowanie certyfikatu dla Adolfa Hitlera, mającego stanowić dowód na to, że oferta jest wiarygodna. Nie minęła chwila i... użytkownik forum dostał w wiadomości prywatnej kod QR z potwierdzeniem szczepienia. Nie wierzysz? Oto kod QR szczepienia Adolfa Hitlera:

kod qr hitler
Certyfikat COVID Adolfa Hitlera. | Źródło: Zaufana Trzecia Strona

By zweryfikować to, że certyfikat jest ważny, wystarczy pobrać udostępnioną przez polski rząd aplikację Skaner certyfikatów COVID. Narzędzie wydane przez Centrum e-Zdrowia identyfikuje kod QR jako certyfikat szczepienia, wystawiony Adolfowi Hitlerowi, urodzonemu 1 stycznia 1930 roku. Tak, to nie jest data urodzin TEGO Adolfa Hitlera, ale nie ma to tak naprawdę najmniejszego znaczenia dla sprawy - chodzi wyłącznie o to, że da się kupić "lewy" dokument, na dowolne dane. Datę urodzenia zapewne da się zmodyfikować na etapie kreowania certyfikatu.

kod qr hitler 2
Certyfikat COVID Adolfa Hitlera okazał się ważny. | Źródło: Zaufana Trzecia Strona

Zaufana Trzecia Strona potwierdza, że certyfikat wygenerowano po prośbie o weryfikację wystosowanej na forum, a dokument jest ważny do 26 maja 2023 roku. Adolf Hitler "został zaszczepiony" szczepionką AstraZeneca 11 lipca 2021 roku.

Smutny epilog sprawy


Sprawa jest przerażająca z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, jak widać istnieje sposób na wygenerowanie certyfikatu dla osób niezaszczepionych, co oznacza, że system działa po prostu słabo. Po drugie, nie opracowano systemu anulowania certyfikatów (serio!), co oznacza, że... certyfikat Adolfa Hitlera będzie ważny do 2023 roku.

Czekamy na komentarz Centrum e-Zdrowia w tej sprawie.

Źródło: Zaufana Trzecia Strona