Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 10 kontra Windows 11 w grach i aplikacjach. Oto wyniki porównania
Poniedziałek, 25 Październik 2021 13:26, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 vs 11
Możecie być zaskoczeni.

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wypada wydajność gier i aplikacji w Windows 11 w porównaniu do systemu Windows 10. Z jednej strony Microsoft obiecywał odczuwalną jej poprawę, z drugiej wiemy o wpadkach pokroju tej dotyczącej procesorów AMD (na szczęście już naprawionej), czy też kłopotliwego VBS zmniejszającego liczbę klatek w niektórych grach nawet o 28%. Dziennikarze serwisu Techspot zorganizowali pojedynek Windows 11 i Windows 10 w różnych zastosowaniach. Ich wnioski okażą się interesujące dla każdej osoby rozważającej bezpłatne ulepszenie swojego systemu.

Windows 10 vs Windows 11 - platforma testowa


Procedura testowa zakładała wykorzystanie sześciu konfiguracji komputerów stacjonarnych z procesorami Intel Core i9-11900K oraz Intel Core i3-10105F. Redaktorzy chcieli sprawdzić jak w testach wypadnie sprzęt z wysokiej i znacznie niższej półki cenowej. W komputerach wykorzystano płytę główną Asus ROG Strix Z590-E Gaming WiFi, pamięć Crucial Ballistix DDR4-3200 CL16 oraz układ graficzny MSI RTX 3090 Gaming X Trio.

Systemy Windows 10 i Windows 11 zainstalowano na czysto. W jednej z konfiguracji pojawił się świeżo zainstalowany Windows 10, ulepszony do Windows 11. Wszystkie konfiguracje wykorzystywały nowe dyski SSD TeamGroup MP34Q M.2 NVMe 8 TB z zainstalowanymi nań aplikacjami potrzebnymi do testów. Do tego zainstalowano kilka gier i programów.

Co ważne: w jednej z konfiguracji pozostawiono aktywną technologię VBS (Virtualization-Based Security), włączaną domyślnie na czystych instalacjach Windows 11. Jeśli chcesz sprawdzić, czy w Twoim komputerze włączono VBS, wpisz MSInfo32, naciśnij Enter i poszukaj odpowiedniej pozycji na liście.

Windows 10 vs Windows 11 - wydajność


W większości sytuacji testowych nie odnotowano żadnej różnicy między systemami Windows 11 i Windows 10, korzystającymi z procesorów Intel Core 10. i 11. generacji w grach, aplikacjach i w testach wydajności pamięci SSD. Odczuwasz znaczny spadek wydajności działania komputera od czasu aktualizacji? Warto sprawdzić, czy VBS nie jest przypadkiem włączony i go wyłączyć.

wydajnosc cyberpunk
Porównanie wydajności w Cyberpunk 2077. | Źródło: TechSpot

Dziennikarze uznali, że z ich testów płynie prosty wniosek: Windows 11 nie oferuje rzeczywistej, odczuwalnej przewagi wydajności nad systemem Windows 10. Jedynym wyjątkiem jest losowa wydajność pamięci dla odczytu/zapisu danych. Windows 11 może być wydajniejszy w przypadku nadchodzących procesorów Intel Alder Lake. Może też spisywać się inaczej w przypadku procesorów AMD, których w testach nie wzięto pod uwagę. W przypadku układów Intela sprawa wydaje się jasna.

czas ladowania systemu
Porównanie wydajności w Cyberpunk 2077. | Źródło: TechSpot

Windows 11 - czysta instalacja czy bezpłatne ulepszenie?


Warto zauważyć, że w celu uzyskania maksymalnej wydajności warto wykonać czystą instalację systemu Windows 11. Oprócz niewielkiej utraty wydajności, która była widoczna w przypadku uaktualnienia z Windows 10, testującym czasami zdarzało się również doświadczyć BSOD w trakcie ładowania systemu Windows 11. Procedura darmowego ulepszenia jest oczywiście wygodniejsza i są systemy, które działają perfekcyjnie, ale jeśli po aktualizacji doświadczasz problemy, wiesz już co robić.

Źródło: Techspot