Instalki.pl » Aktualności » Software » Słaba wydajność AMD w Windows 11? Poprawki już są, pobierz je już teraz
Piątek, 22 Październik 2021 09:06, Wpisany przez Maksym Słomski
AMD Ryzen 5 3600 4
Aktualizacje nareszcie dostępne.

O problemach z wydajnością procesorów AMD w systemie Windows 11 pisaliśmy już co najmniej dwukrotnie. Pierwszy raz robiliśmy to, gdy okazało się, że wydajność układów AMD Ryzen w nowym systemie Microsoftu może być niższa nawet o 15%. Po raz drugi wspomnieliśmy o tym, gdy Microsoft obniżył ją jeszcze mocniej poprzez jedną z aktualizacji swojego OS-u. Dziś z przyjemnością donosimy wszystkim poszkodowanym, że udostępniono łatkę, która eliminuje irytujące błędy i przywraca poprawne działanie chipów.

Problemy z wydajnością AMD w Windows 11? Pobierz ten patch


Dotychczasowe usterki dotyczyły dwóch kwestii. Pierwsza była związana z pomiarami funkcjonalnego opóźnienia cache L3, które rosło nawet 3-krotnie. Powodowało to odczuwalne - zwłaszcza na mniej wydajnych urządzeniach - pogorszenie wydajności w grach i aplikacjach. W przypadku gier eSportowych sięgało nawet 15%. Poprawnie nie działała również funkcja "preferowanego rdzenia" AMD, która kieruje aplikacje jednowątkowe do najszybszych dwóch rdzeni w układzie. Spadek wydajności w tym przypadku był zauważalny w przede wszystkim w przypadku procesorów z co najmniej ośmioma rdzeniami i wskaźnikiem TDP 65 W lub wyższym. Na szczęście właśnie wydano stosowne poprawki.

Oficjalna łatka (KB 5006476) jest już udostępniana użytkownikom systemu Windows 11, rozwiązując powyższe problemy, a także kilka innych. Wśród nich Microsoft wymienia bugi wpływające negatywnie na dźwięk, połączenia Bluetooth, czas uruchamiania aplikacji, wyszukiwanie w systemie Windows i inne pomniejsze funkcjonalności systemu.

Jeśli nie widzicie wzmiankowanej aktualizacji w Windows Update, nie lękajcie się. AMD wydało już poprawkę dla wszystkich użytkowników systemu Windows, którzy używają procesorów Ryzen, Epyc lub Threadripper. Pobierzesz ją, klikając w ten odnośnik.

Czy wśród Was był ktoś, kto doświadczał wyżej opisywanych problemów? Jeśli tak, dajcie znać, czy aktualizacja pomogła je naprawić.

Źródło: Microsoft, AMD