Instalki.pl » Aktualności » Software » 15-letni Intel Pentium 4 wspierany przez Windows 11
Wtorek, 19 Październik 2021 10:59, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 11 pentium 4 661 HT
Coś tu jest nie tak.

Jeśli śledzicie uważnie aktualności publikowane na łamach naszego serwisu, wiecie doskonale o tym, że Windows 11 jednak otrzymuje aktualizacje na niewspieranych komputerach. Jest to o tyle ciekawe, że firma Microsoft zarzekała się wcześniej, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca, a odważni pozostaną bez jakiegokolwiek wsparcia. Teraz okazało się, że program PC Health Check zaczął oznaczać teoretycznie niewspierane procesory jako wspierane.

15-letni procesor i Windows 11? Proszę bardzo


Minimalne wymagania Windows 11 nie są niskie, choć i tak zostały złagodzone przez Microsoft. Oficjalne Windows 11 potrzebuje 2-rdzeniowego procesora o taktowaniu 1 GHz lub szybszego, co najmniej 4 GB RAM, karty graficznej wspierającej DirectX 12 oraz 64 GB przestrzeni na dane. Lista wspieranych procesorów zaczyna się od Intel 8. generacji (Coffee Lake) lub nowszych oraz AMD Ryzen 2000 lub nowszych. Do tego dochodzi obsługa UEFI, bezpiecznego rozruchu i TPM 1.2 (już nie 2.0). Sporo.

Windows 11 da się zainstalować na starszych procesorach, ale program PC Health Check nie wyświetlał ich do tej pory jako wspieranych. Oznacza to, że system instaluje się na własne ryzyko, a Microsoft ostrzega, że może to skutkować nawet o połowę większą liczbą BSOD, niż na konfiguracjach oficjalnie wspieranych. Nikt nie spodziewał się jednakowoż, że system uruchomi się na 15-letnim, 1-rdzeniowym procesorze Pentium 4.

windows 11 pentium 4 661
PC Health Check uważa, że Intel Pentium 4 661 jest wspierany przez Windows 11. | Źródło: windowslatest

Czytelnicy serwisu windowslatest donoszą, że udało im się uruchomić Windows 11 na procesorze Intel Pentium 4 661 z 2006 roku. Co więcej, układ był odczytywany przez PC Health Check jako wspierany przez Windows 11. Czyżby Microsoft zapomniał umieścić go na swojej liście? Oczywiście pozostaje problem braku TPM 2.0 i bezpiecznego rozruchu, ale te da się łatwo obejść, dodając do rejestru wpis AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU.

Nie wiadomo czy PC Health Check zostanie zaktualizowany, aby uszczelnić nieco listy wspieranych i niewspieranych procesorów.

Windows 11 da się zainstalować na niemal każdym komputerze


Nie oznacza to jednak, że powinno się to robić. Póki co Windows 11 może zainstalować niemal każdy z odrobiną samozaparcia. Sposobów jest cała masa. Mimo tego pamiętajcie, że instalując Windows 11 na komputerze nie spełniającym jego wymagań, ryzykujecie frustrację wywołaną niestabilnym działaniem OS-u.

Źródło: windowslatest