Instalki.pl » Aktualności » Software » Uwaga na fałszywe aplikacje do kryptowalut na iOS
Piątek, 15 Październik 2021 21:24, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Fałszywe aplikacje do kryptowalut na iOS
Oszuści celują w użytkowników iPhone’ów.

Badacze zajmujący się kwestiami bezpieczeństwa wykryli nowy rodzaj oszustwa, którego ofiarami padają użytkownicy systemów Apple iOS.

Cyberprzestępcy, wykorzystując fałszywe profile w serwisach randkowych takich jak Tinder, Grindr czy Facebook Dating, nakłaniają do zainstalowania złośliwych aplikacji do handlu kryptowalutami. Za ich pomocą nie tylko kradną środki finansowe, ale mogą też mieć zdalny dostęp do iPhone’ów ofiar. Przestępcy stosujący ten mechanizm wyłudzili już co najmniej 1,39 mln dolarów.

App Store nie taki bezpieczny...


Badacze Sophos informują, że cyberprzestępcy zakładają fałszywe profile na portalach randkowych (Tinder, Bumble, Facebook Dating i Grindr) i nawiązują kontakt z ofiarą. W kolejnym kroku nakłaniają ją do zainstalowania fałszywej aplikacji Binance do handlu kryptowalutami. Po zainwestowaniu w niej niewielkiej kwoty pozwalają użytkownikowi wypłacić pieniądze z zyskiem. Następnie zachęcają do wyłożenia większych środków. Kiedy ofiara nabiera podejrzeń lub chce odzyskać pieniądze, zostaje zablokowana. Przestępcy zarabiają na tym procederze miliony dolarów. Specjaliści wyśledzili adres portfela bitcoin, na który oszukane osoby wysłały już ponad 1,39 mln dolarów. Prawdopodobnie takich adresów jest więcej.

2021-10-15 213219

Kradzież pieniędzy i danych osobowych


Oszuści do rozpowszechniania fałszywych aplikacji wykorzystują system dla programistów Enterprise Signature, który umożliwia testowanie aplikacji na iOS zanim zostaną zatwierdzone przez Apple. Dzięki temu przestępcy mogą rozsyłać do użytkowników iPhone'ów fałszywe programy bez recenzji App Store. W ten sposób zyskują też zdalny dostęp do urządzeń ofiar. Potencjalnie mogą więc zbierać dane osobowe, dodawać lub usuwać konta, instalować aplikacje i zarządzać nimi.

Enterprise Signature był już wcześniej używany przez przestępców. Apple podjęło działania aby ukrócić proceder. Za rozsyłanie aplikacji do konsumentów tą drogą cofnięto nawet certyfikaty Google’a i Facebooka (potem zostały przywrócone). Nie uniemożliwiło to jednak omijania kontroli App Store.

– Już na początku roku Interpol ostrzegał przed rosnącą skalą oszustw dokonywanych przez aplikacje randkowe i media społecznościowe. Teraz celem są głównie użytkownicy iPhone’ów. Chociaż platforma iOS jest ogólnie uważana za bezpieczną, nawet aplikacje w App Store mogą stanowić zagrożenie. Pełno jest tam na przykład „darmowych” programów typu fleeceware, które po kilku dniach obciążają użytkowników kilkutysięcznymi subskrypcjami. Oszustwo wykorzystujące fałszywe aplikacje do kryptowalut omija kontrole bezpieczeństwa App Store. Użytkownicy systemu iOS powinni więc mieć się na baczności – wskazuje Grzegorz Nocoń, inżynier systemowy w firmie Sophos.

Źródło: Sophos