Ubuntu 21.10 udostępniony z Kernel 5.13 i GNOME 40

Maksym SłomskiSkomentuj
Ubuntu 21.10 udostępniony z Kernel 5.13 i GNOME 40
W ostatnim czasie skupialiśmy się przede wszystkim na aktualnościach związanych z systemem Windows 11. Dziś możemy w końcu dowieść o wydarzeniu istotnym dla wszystkich miłośników systemów darmowych i otwartoźródłowych. Firma Canonical udostępniła długo wyczekiwane Ubuntu 21.10 z jądrem Linux 5.13 i GNOME 40. Nowe wydanie otrzymało nazwę kodową Impish Indri, której tradycyjnie towarzyszy zupełnie nowy obraz tła.

Ubuntu 21.10 Impish Indri – nowości

Ubuntu 21.10 to jedna z największych aktualizacji Linuksa, jakie miały miejsce w ostatnim czasie. Oprócz wymienionych wyżej zmian zasadniczych użytkownicy mogą spodziewać się między innymi poprawki dotyczącej irytującego buga, który uniemożliwiaj szybką i sprawną aktualizację programu. To oczywiście nie koniec nowinek.

ubutu 21.10 1

Nowe jądro Linux 5.13 to obsługa większej liczby urządzeń. Godnym uwagi jest obsługa nowszych układów Intel i AMD, takich jak Intel Alder Lake S lub AMD Aldebaran, ulepszona obsługa urządzeń Microsoft Surface i wsparcie dla podstawowej obsługi Apple M1. Jeśli w przeszłości miałeś jakiekolwiek kłopoty z działaniem swojego sprzętu na Ubuntu, wiele wskazuje na to, że Ubuntu 21.10 będzie rozwiązaniem problemów.

ubutu 21.10 2

Kolejną ze znaczących zmian stanowi GNOME 40. Byliście rozczarowani wersją GNOME z wydania kwietniowego Ubuntu 21.04? Canonical naprawiło swój błąd. Nowy design pewnych elementów UI powinien usprawnić działania związane z produktywnością – docenić należy m.in. zmiany na pasku bocznym, gdzie aplikacje uruchomione oddzielono od przypiętych.

Aktualizacje programów w Ubuntu 21.10 objęty m.in Firefoxa (do wersji 93), LibreOffice (7.2.1) i klienta poczty Thunderbird (91.1.2).

ubutu 21.10 3

Złe wieści polegają na tym, że Ubuntu 21.10 nie jest wydaniem LTS i będzie otrzymywało wsparcie tylko do lipca 2022 roku.

Pobierz Ubuntu 21.10 i sprawdź wszystkie zmiany

Najnowsze Ubuntu 21.10 pobierzesz za darmo za pośrednictwem naszej bazy oprogramowania. Stosowny odnośnik znajdziesz poniżej.

Źródło: Canonical

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.